Banka çalışanlarının otantik liderlik algılarının işe angaje olmaya etkisinde pozitif psikolojik sermayenin aracılık rolü: İzmir ilinde bir araştırma
The mediating role of positive psychological capital in the effect of bank employess' perceptions of authentic leadership on work engagement: A study on Izmir province
- Tez No: 992575
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEHRA NURAY NİŞANCI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
Özet
Günümüz örgütlerinde başarının anahtarı insan kaynağıdır. Örgütte insan değişime ve gelişime açık olan, yönetilebilen ve değer verildiğinde bir değer üretme potansiyeline sahip olan sosyal bir varlıktır. İnsan, pozitif yaklaşımlar benimsenerek yönetilmeli; bireysel ve örgütsel yaşamda yüksek performanslı olabilmesi için gerekli ortam sağlanmalıdır. Bu bağlamda gelişen bir farkındalıkla hazırlanan tezin amacı, banka çalışanlarının otantik liderlik algılarının işe angaje olmaya etkisinde pozitif psikolojik sermayenin aracılık rolünü ortaya koymaktır. Araştırmada veri toplama tekniği olarak anket yöntemi kullanılmıştır.“Otantik Liderlik Ölçeği”,“İşe Angaje Olma Ölçeği”“Pozitif Psikolojik Sermaye Ölçeği”ile demografik sorulardan oluşan bir anketten yararlanılmıştır. Araştırma, bankacılık sektöründe İzmir ili ve ilçelerinde 492 banka çalışanının katılımı ile gerçekleştirilmiştir. Yapılan analizler sonucu elde edilen bulgulara göre; otantik liderlik, pozitif psikolojik sermaye ve işe angaje olma değişkenleri arasında pozitif ve orta düzeyde bir ilişki bulunmuştur. Aracılık analizinde otantik liderliğin işe angaje olma üzerinde anlamlı ve doğrudan etkiye sahip olduğu; bununla birlikte bu ilişkide pozitif psikolojik sermayenin kısmi aracı bir rol üstlendiği anlaşılmıştır. Otantik liderlik pozitif psikolojik sermayeyi anlamlı şekilde artırmakta; pozitif psikolojik sermaye ise çalışanların işe angaje olma düzeylerini olumlu yönde etkilemektedir. Araştırma bankacılık sektöründe gerçekleştirildiğinden, sektörde başarının sağlanabilmesi için otantik bir lidere, pozitif psikolojik sermaye düzeyleri yüksek ve işine angaje olmuş çalışanlara ihtiyaç olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
In today's organizations, the key to success is human resources. In an organization, people are social beings who are open to change and development, manageable, and have the potential to create value when valued. People should be managed with positive approaches; the necessary environment should be provided for them to achieve high performance in both individual and organizational life. In this context, the aim of this thesis, prepared with a growing awareness, is to reveal the mediating role of positive psychological capital in the effect of bank employees' perceptions of authentic leadership on their job engagement. The survey method was used as the data collection technique in the research. A questionnaire consisting of the“Authentic Leadership Scale,”“Job Engagement Scale,”“Positive Psychological Capital Scale,”and demographic questions was used. The research was conducted with the participation of 492 bank employees in the banking sector in Izmir province and its districts. According to the findings obtained from the analyses; a positive and moderate relationship was found between the variables of authentic leadership, positive psychological capital, and job engagement. In the mediation analysis, it was found that authentic leadership has a significant and direct effect on job engagement; However, it was found that positive psychological capital plays a partial mediating role in this relationship. Authentic leadership significantly increases positive psychological capital; and positive psychological capital positively affects employees' level of job engagement. Since the research was conducted in the banking sector, it can be said that achieving success in the sector requires an authentic leader and employees with high levels of positive psychological capital and who are engaged in their work.