Belgesel fotoğrafçılıkta kurgusal yaklaşımlar
The fictional approaches in documentary photography
  1. Tez No: 610884
  2. Yazar: OZAN BAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ONUR AKYOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Fotoğrafçılık türlerinin en önemli ortak özelliklerinden biri, fotoğrafın daha etkili olması için yapılması gerekenlerin ne olduğudur. Bu sorunun en kabul edilen cevaplarından biri, fotoğrafın da resim gibi bir kompozisyona ve estetiğe sahip olması gerekliliğidir. İlk başta tezat gibi görünmesine rağmen, belgesel fotoğrafçılıkta da gerçekliğin bir kurgu ortamında yansıtıldığı çalışmalar olduğu son zamanlarda göze çarpmaktadır. Belgesel fotoğrafçıların günümüzde veya daha sonra öğrendiğimiz eski çalışmalarında, fotoğrafın daha etkili veya daha estetik olması adına çekim öncesi, çekim anı ve çekim sonrasında çeşitli tekniklerden yararlandıkları araştırmalar ile ortaya çıkmıştır. Bu çalışmanın amacı, fotoğrafçılığın ilk yıllarından günümüze kadar belgesel fotoğrafçılıkta uygulanan kurgusal yaklaşımları ele alarak, dünya tarihine büyük etkileri olan önemli belgesel fotoğraflarının nasıl yaklaşımlar ile oluşturulduklarını araştırmaktır. Belgesel fotoğrafların daha etkili olabilmesi için yapılan kurgu teknikleri ve yöntemleri incelenerek teknolojik ve tarihsel değişimlerinin yöntemlerde nasıl farklılıklar yaratığı sunulmuştur. Yöntem olarak, literatür taraması ve temel fotoğrafçılık eğitimi almış, devlet üniversitesi fotoğraf öğrencileri ile odak grup görüşmeleri yapılmıştır. Altı katılımcının bulunduğu odak grubu görüşmesinde, araştırmanın amacı doğrultusunda seçilen belgesel fotoğrafçıların kullandıkları kurgusal yöntemler üzerinden fotoğraflar incelenmiş, bir belgesel fotoğrafın gerçeği doğrudan yansıtıp yansıtmaması gerektiğine dair tartışmalar verilen örnek fotoğraflar ile birlikte tartışılmıştır. Gösterilen belgesel fotoğraflarda yapılan ve tercih edilen müdahaleler karşılaştırmalı bir şekilde katılımcılara gösterilmiş ve hangi fotoğrafın daha etkili olduğu sorulmuştur. İncelenen çalışmalar neticesinde, pek çok tarihe geçmiş önemli belgesel fotoğrafın aslında kurgusal bir yöntemle üretildiği göze çarpmaktadır. Bu sonuç ile birlikte günümüzde, belgesel fotoğrafta kurgunun kullanılmasının etik olup olmadığını tartışmak yerine fotoğrafın hangi kurgu yöntemi ile daha etkili olduğu ve yapılan bu müdahalelerin ne boyutta yapılması gerektiği sorusu pek çok belgesel fotoğrafçı için daha önemli bir durum haline gelmiştir.
Özet (Çeviri)
A photo, how could be more effective? This is the most important question in all kinds of photography. A photo has to must compassion and aesthetics like pictures. Although it seems a contradiction especially documentary photography has to be much more aesthetics in fiction documents photo series in these days. It is now known that documentary photographers use various techniques before, during and after the shooting in order to be more effective and more aesthetic in their newest works. The main aim of this thesis, find the most iconic photos, and photographers how did they approach the occurring objects and peoples and which methods they used. In order to make more effective documentary photography, doing a photo with the techniques and methods of editing and how could change all of this together what should be from the past to the present? The method used in this study is a literature review and focus group interviews with six photography students. The discussions about whether a documentary photograph is fictional or not, based on the fictional methods used by selected photographers, are discussed with sample photographs. Also with this documentary photography samples trying to find which photo more effective than the same series or same subjects with focus groups. Contrary to popular known, many documentary photographs that have gone down in history have been produced with a fictional method. With this researches, today is more important for many documentary photographers are finding a more effective way than the discussion of whether or not the use of fiction in documentary photography is ethical or not.