Edward Elgar'ın Op.62 'Romance for bassoon', Franz Berwald'in Op.2 'Konzertstück für Fagott' eserlerinin yapısal ve dönemsel incelenmesi
The analize of structural and periodical properties of Edward Elgar's 'Romance for bassoon' and Franz Berwald's 'Konzertstück für Fagott'
- Tez No: 610973
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CENK AKTALAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Üflemeli ve Vurmalı Çalgılar Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmada, Romantik dönemde ortaya çıkan Ulusalcılık akımından etkilenerek eserler veren bu iki bestecinin fagot için yazdığı eserleri yapısal ve dönemsel özellikleri dikkate alınarak incelenmiştir. Çalışmada ilk olarak, 19.yüzyılda öne çıkan Romantik dönemin doğduğu sosyal ve siyasi ortam anlatılmış, daha sonra romantizmin müzik üzerinde nasıl şekillendiği belirtilmiştir. Alt başlık olarak, Romantik dönemin sosyal ve siyasal bir sonucu olarak ortaya çıkan Ulusalcılık akımının özelliklerinden bahsedilmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde Edward Elgar ve Franz Berwald'in hayatı, müzikal kişiliği ve eserlerine yer verilmiştir. Üçüncü bölümde Elgar ve Berwald'in fagot için yazdıkları iki eserin yapısal ve dönemsel bir incelemesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the musical pieces for basson, written by two composers who were effected by Nationalizm having emerged in Romantic period, have been studied considering their structural and periodical properties. First of all, social and political environment, in which Romantic period rose in 19th century, and then how Romanticism was shaped on music has been described, in this study. On the subtitle, properties of Nationalism as a social and political result of Romantic period have been mentioned. In the second part of the study, I have included the lives of Edward Elgar and Franz Berwald and also their musical personalities and works. In the third part, I have analyzed two works written for basson by Elgar and Berwald both structurally and periodically.