Yabancı dil olarak Arapça öğretiminde görsel materyal kullanımının öğrenci başarısı üzerindeki etkisi
The effect of visual material use on student success in Arabic teaching as a foreign language
- Tez No: 610990
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CİHANER AKÇAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arap Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arap Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Kısıtlı olan ders araç ve gereçleriyle gerçekleştirilen yabancı dil öğretimi istenilen zamanda istendik başarıyı beraberinde getirememektedir. Derslerin motive edici ve tüm duyuları uyaran yardımcı ders araçlarıyla desteklenmesiyle ancak yabancı dil öğretiminde istenilen başarıyı elde etmek mümkün olabilmektedir. Bu başarıyı da ancak eğitim ve öğretimde kullanılabilecek materyaller sayesinde yapmak mümkün olmaktadır. Araştırma, öğrencilerin yabancı dil öğrenmelerinde kullanılan görsel araçlardan nasıl faydalanacağı konusunda yabancı dil öğretenlere kılavuzluk etme konusunda yardımcı olacaktır. Ülkemizde yabancı dil öğretiminin başarılı bir seviyeye erişmesi görsel materyallerin yeterince uygulanması ve konulara uygun şekilde yerleştirilmesiyle doğrudan ilişkilidir. Araştırmanın asıl amacı görsel materyal kullanımının öğrencilere ne derece yardımcı olduğunu görmektir. Bilindiği üzere materyal kullanımı yabancı dil öğretimi üzerinde etkisi olup, duyu organlarının işlerliğini artırmakta ve böylelikle öğrenimi hızlandırmakta, kolaylaştırmakta ve öğrencileri de isteklendirmektedir. Bu çalışma bilimsel araştırmanın önemi ve sınırlılıkları göz önünde bulundurularak yapılmıştır. Ayrıca yapılan araştırmada deneysel yöntem metodu kullanılmıştır. Araştırmamıza yönelik çalışma grubunu Malatya İli, Battalgazi ilçesi Kubilay Anadolu İmam Hatip Lisesi 9. Sınıfta eğitim görmekte olan 50 öğrenci oluşturmaktadır. Deney grubu öğrencilerin, kontrol grubu öğrencilerine oranla görsel materyal kullanımı sayesinde başarı düzeylerinde önemli ölçüde artış olduğu görülmektedir. 8 haftalık süreç zarfında aynı öğretmen tarafından eğitim verilmiş, eğitim süreci zarfında kontrol grubu ile deney grubu arasında sadece eğitim yöntemi farklılıkları mevcut olduğu gözlemlenmiştir. Kontrol grubu öğrencilerine klasik yöntemle eğitim verilirken deney grubu öğrencilerine ise görsel materyaller eşliğinde eğitim verilmiştir. Bu farklılığın öğrenci başarısı üzerindeki etkisi gözlemlenmek istenmiştir. Yapılan inceleme neticesinde görsel materyallerle eğitim alan öğrencilerin, geleneksel yöntemlerle eğitim alan öğrencilerden anlamlı derecede farklılık gösterdiği, yapılan son başarı testinde apaçık bir şekilde ortaya çıkmıştır. Farklı görsel materyaller ile en temelden başlayarak konuşma, yazma, dinleme ve okuma gibi hususlarda görsel materyal kullanımının öğrenci başarısını etkilediği ve yabancı dilin öğrenilmesinde kolaylık sağladığı görülmüştür. Anahtar Kelimeler : Yöntem, Görsel Materyaller, Yabancı dil olarak Arapça öğretimi.
Özet (Çeviri)
Foreign language teaching with limited course materials cannot bring the desired success with the desired time. It is only possible to achieve the desired success in foreign language education by supporting the lessons with auxiliary lesson tools that are motivating and stimulating all senses. This success is possible only through the use of materials that can be used in education and training. The research will help to guide foreign language teachers on how students can benefit from visual tools used in their foreign language education. Achieving a successful level of foreign language education in our country is directly related to the adequate use of visual materials in accordance with the course contents or subjects. The main purpose of the research is to see what extent the use of visual materials helps students. For this reason, the use of materials has an impact on foreign language education and it ensures the functioning of the active sensory organs in human anatomy and thus accelerates learning, facilitates and also encourages students. It has been made considering the importance and limitations of scientific research, and experimental method has been used in the performed research. The study group consists of 50 students receiving education in 9th grade in Kubilay Anatolian Imam Hatip High School in Battalgazi district of Malatya province. It is observed that there is a significant increase on success levels in experimental group students compared to the control group students by means of the use of visual material. During the 8-week period, training was given by the same teacher, and it was observed that there were differences in the educational method between the control group and the experimental group during the period of training. Classical education was used for the control group and visual materials were used for the experimental group. With desiring to observe the effect of difference on student success, as a result of examination, it was clearly revealed that students who are educated with visual materials significantly differ from other students who are educated by traditional method in the performed last achievement test. Starting at the most basic with different visual materials, it was observed that the use of visual materials in cases such as speaking, writing, listening and reading affects student success and facilitates the learning of foreign language. Key Words : Methods, Visual Materials, Arabic education as a foreign language.