Üretim işletmelerinde nakit yönetimi ve bir uygulama
  1. Tez No: 61110
  2. Yazar: EROL YENER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN DAĞLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
02. ÖZET Finansal araç çeşitlerinin artması, finansal yöntemlerde meydana gelen gelişmeler, nakitin kullanılmasını ve yönetilmesini başlı basma bir uzmanlık alanı haline getirmiştir. Bugün, gelişmiş ülkelerde, özellikle Amerika Birleşik Devletleri'nde firmalar finansman birimlerine bağlı“nakit yöntemi”birimi oluşturmuşlardır ve bu alanda uzman elemanlar çalıştırarak karlılıklarını artırmanın planlarını yapmaktadırlar. Günümüz Türkiye'sinde ise nakit yönetimi konusu pek fazla bilinmemekte ve firmalarda tam manasıyla uygulanamamaktadır. Oysa enflasyonun %100'leri bulduğu, piyasanın çok büyük tutarları konuştuğu, gecelik faizlerin dahi oldukça yüksek meblağları tutabildiği ülkemizde bu konunun çok daha önemli olması gerekmektedir. Bu çalışmanın temel amaçlarından bir tanesi, özellikle enflasyonist ortamlarda firmaların karlılığı üzerinde oldukça etkili olan Nakit Yönetimi konusunda temel verileri derlemek, bu konunun ülkemizdeki firmalarca yeterince önemsenip önemsenmediğini ortaya koymaktadır. Oldukça önemli görülen nakit yönetimi konusunu biraz daha irdelemek ve bu konuda yapılan çalışmalara küçükte olsa bir katkı sağlamak çalışmanın başka bir amacıdır. Bu amaçla, çalışmanın ilk bölümünde nakit ve nakit yönetimi kavramları üzerinde durulmuş, bu kavramlar açıklanmıştır. İkinci bölümde nakit dengesi modelleri ve optimum nakit tutarının saptanması konusu incelenmiştir. Üçüncü bölümde mevcut nakit fazlasının yönetimi konusu ele alınmıştır. Dördüncü bölümde ise firmaların ihtiyacı olan kısa vadeli nakit ihtiyacının karşılanması ve kısa vadeli finansman kaynaklan araşunlmışur. Sonuç olarak, nakit yönetiminin ülkemizdeki firmalarca pek fazla önemsenmediği kanaatine varılmıştır. Nakit yönetiminin firmalarda etkin olarak uygulanabilmesi için öncelikle bu konunun Türkiye'nin gündemine tam olarak yerleşmesi gerektiği, bunun için de başta bilim adamları olmak üzere finansla ilgili tüm şahısların nakit yönetimi ile ilgili daha rxfazla yayın yapmaları, nakit yönetiminin üniversitelerde daha ayrıntılı incelenmesi gerektiği, firmalarda ayrı bir“nakit yönetimi”birimi oluşturulması ve bu birimin başındaki kişiye daha fazla yetki verilmesi gerektiği vs. öneriler çalışmanın sonunda sunulmuştur. X
Özet (Çeviri)
03. SUMMARY Cash management is considered as a progressing field due to continuously development in the financial methods Today, in developed countries, especially in USA, firms are already planned to establish“cash management”unit within the finance department and employed qualified staff for the purpose of increasing overall profitability. At present, cash management are not being considered as a major issue in Turkey, and taken into consideration well enough by the firms. It is a fact that inflation is over 100% percent, the amount of cash in circulation and over-night interest rates are quite high in Turkey. Therefore, cash management must be considered an important subject. One of the major purpose of this study is to study basic foundations of cash management affecting firms' profitability, particularly, in a high inflation economy, and is to see that how much cash management issue are seriously considered by the domestic firms. The other purpose of this study is to emphasize issue of cash management accepted an important field and develop new perspectives in this field. In this context, in the first section of the study, concepts regarding cash and cash management are being emphasized, and in the second section the subject of cash value models and optimal cash amount are being studied. Third section deals with the management of excess cash issue. Fourth section points out how firms are capable of creating the short-term cash inflow, and firms' ability to create financial sources in the short-term In conclusion, this study reached the result that cash management is not being considered as an important issue well enough by the Turkish firms. In order to consider the subject of cash management in the business firms, this subject must be taken into consideration in the Turkey's agenta. For this purpose, academic staff and all financial XImanagers must support this topic by issuing publications in the field of cash management, cash management must be emphasised as a major field and an important detailed topic at the education programs of universities. At the end of this study, some major conclusions and the suggestion that business firms must establish an independent“cash management”department within the firm, and manager of this unit must be authorized with a full responsibities and authorities. XII