Kadının çalışma hayatındaki yeri -Trabzon ili üzerine bir uygulama-
- Tez No: 61111
- Danışmanlar: PROF. DR. ATİLA KESİM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Ö7.ET Bu yüksek lisans tezinde çalışan kadınların iktisadi sistemlerdeki yeri tesbit edilmeye çalışılmış ve günümüze dek çalışan kadının konumu incelenmiştir. Trabzon merkezinde çalışan kadınlar üzerinde yapılan anket çalışmalarıyla da, çal a şan kadınların medeni durumları na göre sorunları öğrenilmeye çalışılmıştır. Bu sorunlara yine çalışan kadınların kendileri tarafından çözüm yolları önerilmiştir. Çalışan kadınların problemlerinin çözümlenebilmesi için basın yayın araçlarıyla konunun sık sık gündeme getirilmesi ve kad.in.lar.an daha rahat şartlarda çalıştırılmaları için tek lifler getirilmiştir. VII
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, it has been tried to find out the place of the working women within the economic systems, and the status of the working women from the past to the present. The problems of the working women have been determined according to their marital status via the interviews conducted with the working women in. the center of Trabzon. The solutions to the problems are offered by the working women themselves. The offers are made to draw frequently the media into discussions in order to solve the problems of the working women and to.improve their working conditions. VIIT