İşletmelerde mali başarısızlıklar ve maliyet yönetimi
Financial failures in business and cost management
- Tez No: 61128
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YUSUF SÜRMEN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: İşletme, Business Administration
 - Yıl: 1996
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 117
Özet
ÖZET Malı başarısızlıklar, borçları ödeyememe durumundan iflasa kadar uzanan bir süreçtir. Bu süreçte işletme içi ve işletme dışı nedenler çok etkilidir. Günümüzdeki yoğun rekabet ortamında üretim maliyetlerinin önemli olması ve yanlızca küçük işletmelerin değil büyük işletmelerinde başarısız olması konunun önemini artırmıştır. Başarısızlık istenmeyen bir durumdur ve işletmeleri olumsuz yönde etkiler, işletmeler bu olumsuzluktan etkilenmemek için mali başarısızlık nedenlerini araştırma ve mali başarısızlığı önceden tahmin etmeye önem vermişlerdir. Bu tahminde ise mali oranları kullanmışlardır. Fakat sonyıllarda görülen teknolojik ve ekonomik gelişmeler esnek üretim sistemini geliştirmiştir. Bunun sonucunda üretim maliyetlerinin önemi artırmıştır ve işletmelerde maliyet yönetimi gelişmiştir. Bu çalışmanın amacı, işletmelerde mali başarısızlık nedenlerinin neler olduğunu açıklayarak üretim maliyetlerine gereken önemin verilmesini sağlamak ve işletmelerin başarılı olmalarına yardımcı olmaktır. Bu çalışmada daha çok literatür araştırması yapılmış yerli ve yabancı kaynaklardan faydalanılmıştır. Bu araştırmada üretim maliyetleri ile mali başarı arasında ilişki kurulmaya çalışılmış ve tümevarım yöntemi kullanılmıştır. Bu araştırmada önce, işletmenin tanımı, amaçları ve ekonomik yapı içindeki önemi açıklanmıştır. Daha sonra ise mali başarısızlıklar ve bunların nedenleri ile bu başarısızlıkların neden olduğu sosyo ekonomik sonuçlar açıklanmaya çalışılmıştır. Ayrıca mali başarısızlığın önceden tahmininin yararına yer verilmiştir. Daha sonraki bölümde ise, üretim maliyetleri hakkında detaylı bilgi verilerek maliyet yönetiminin önemi ve araçları hakkında açıklamalar yapılmıştır. Çalışmanın son bölümünde ise örnek bir işletme üzerinde uygulama yapılmış ve mali başarısızlığın önceden tahmini ile maliyet yönetiminin önemi ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
03.SUMMARY Financial failure is a duration which leads to bankruptcy incase not to pay debts, internal and external causes are very effective during this duration. In today's intensive competition, that production costs are important and not only small but also big businesses failure have increased the importance of the subjet. Failure doesn't wanted in business. It effects business negatively. For not being effected from those conditions, businesses searches the reasons of financial failure and give importance on predictions of financial failure. On this predictions, they uses financial rates. But in the latest years as seen the developments in the economics and technological developed of the production cost have increased and the cost management in business has developed. The purpose of this search is to explain the reasons of the financial failure of businesses, to provide the necessary importance of production cost and to help succeeding the efficent usage of source in global competition conditions. Literature search related to the subjet has been done and made use of home and foreign refrences in this search. Relation has been tried to sut up between production cost and financial succes and induction method has been used. In this search, firstly the defination and aims of business and the importance in the economical structure have been explained. Secondly, financial failures, the reasons of these and the failures which cause the result of these sociaeconomic have been tried to explain. Besides, it has been given a place to the benefit of the predictions of financial failure. Then, the explanations have been put forward about the importance and means of the cost management by giving detailed knowladge about production cost. Finally, the prediction of financial failure and the importance of cost management has been put forward by practising on a sample company. VI