Türkiye'de işsizliği hesaplama yöntemleri
  1. Tez No: 61129
  2. Yazar: MUSTAFA ÇAKIROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERSAN BOCUTOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
02. ÖZET Türkiye'de işsizlik hesaplanırken başlıca iki problemle karşılaşılmaktadır. Bunlardan bir tanesi işgücü piyasası veri kaynaklarıyla ilgili problemlerdir. Diğeri ise Türkiye'deki istihdamın yapısından kaynaklanan problemdir. Türkiye'de dört tane işgücü piyasası veri kaynağı mevcuttur. Bunlar; Genel Nüfus Sayımı (GNS), İş ve İşçi Bulma Kurumu (ÜBK) verileri, Devlet Planlama Teşkilatı (DPT) verileri ve Hanehalkı İşgücü Anketleri (HİA)'dir. Bu veri kaynaklan birtakım eksiklikleri bünyelerinde barındırmaktadır. Bu durum da Türkiye'de işsizlik seviyesi hakkında bir belirsizlik ortamının oluşmasına neden olmaktadır. Türkiye'de işsizlik açık işsizlik şeklinde değildir. İşsizliğin açık işsizlik şeklinde ortaya çıkmaması, gerçek seviyesinin teshirini de güçleştirmektedir. Türkiye istihdam yapısı bakımından diğer gelişmiş ülkelerden çok farklı bir yapıya sahiptir. İstihdamın yarısı tarım sektöründedir. Türkiye'deki ücretsiz aile işçilerinin toplam istihdamdaki payı % 31'dir. Kendi hesabına çalışanların toplam istihdamdaki payı % 24.9'dur. Bu istihdam yapısı Türkiye'deki işsizlik oranının düşük çıkmasına neden olmaktadır. Ayrıca gerçek işsizlik seviyesinin de teshirini güçleştirmektedir.
Özet (Çeviri)
03. SUMMARY There are two basic problems in the measusement of unemployment in Turkey. One is the data problems associated with the labor markets. The other is related with the nature of employment in Turkey. There are four sources of data for labor market information. These are the Census of Population, office of Job Search and Employment, State Planning office and Household Labor Survey. Those data sources contain some deficiencies and that causes a significant Level of ambiguity about the unemployment rate in Turkey. Unemloyment in Turkey is mostly in the from of disguised unemployment and this makes it even more difficult to obtain exact measurements. The structure of employment in Turkey is different than that of the developed economies. About 50 % of employment is in agriculture. The Share of unpaid family workers in total employment is % 31 and the Share of self employed is % 24.9. Becuuse of this structure unemployment rate is almost always underestimated.