Türkiye'de 1980-1995 döneminde uygulanan faiz politikaları ve makro değişkenlerle faiz ilişkisi
Interest rate polices and relationships between interest rate and macroeconomics variables in Turkey for period of 1980-1995
  1. Tez No: 61130
  2. Yazar: ŞAHİN KURUL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN ÖZYURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
02. ÖZET Bu çalışmada birinci bölümde faiz teorilerine değinilmiştir. Bu bölümde Keynesyen, Klasik ve Wicksell'in faiz kuramları incelenmiştir, ikinci bölümde 1980 sonrası Türkiye'de uygulanan faiz politikaları teorik olarak ele alınmıştır. Üçüncü bölümde faiz oram ile makro ekonomik değişkenler arası ilişkiler incelenmiştir. Dördüncü bölümde faiz oranlan ile makro ekonomik değişkenler arası ilişkiler ekonometrik olarak analiz edilmiştir. Burada çift logaritmik doğrusal regresyon analizi kullanılmış ve aşağıdaki sonuçlara ulaşılmıştır. 1. Rezerv para ile faiz oranları arasında doğrusal bir ilişki bulunmuştur. Faizlerde meydana gelen %1'lik bir değişme rezerv parayı % 0,06 oranında değiştirmektedir. 2. Dolaşımdaki para ile faiz oranları arasında bir ilişki bulunamamıştır. 3. Dar para (Mİ) arzı ile faiz oranları arasında bir ilişki bulunamamıştır. 4. Geniş para (M2) arzı ile faiz oranları arasında istatistiksel olarak anlamlı ve pozitif yönde bir ilişki bulunmuştur. Faizlerde meydana gelen %1'lik bir değişme M2yi %0,07 oranında değiştirmektedir. 5. Faiz oram ile enflasyon arasında istatistiksel olarak anlamlı ve pozitif yönde bir ilişki bulunmuştur. Faizlerde meydana gelen %1'lik bir değişme enflasyonu %0,09 oranında değiştirmektedir. 6. Döviz kuru ile faiz oranlan arasında istatistiksel olarak anlamlı ve pozitif yönde bir ilişki bulunmuştur. Faiz oranlarında meydana gelen %1'lik bir değişim döviz kurlarını %0,10 oranında değiştirmektedir. 7. Kamu harcamalar ile faiz oranlan arasında bir ilişki bulunamamıştır. 8. Kamu gelirleri ile faiz oranlan arasında bir ilişki bulunamamıştır. VI03. SUMMARY In the firs chapter of this study, teories of interest rate have been focused. In this chapter, Keynesian and Classical teories with Wicksell's teorie have been examined. In the second chapter, interest rate policies apphed in Turkey after 1980 have been investigated. In the section three, the modification between interest rates and macroeconomics relationship has been studied. In the section four, the modification between the interest rates and the macroeconomic relationship has been analysed as econometric basis. Here, double logarithmic linear regression analysis has been used and below are the results achieved. 1. Between reserve money and interest rates, a linear relationship has been found. The results obtained in the interest matter, the first a change of %1 reserve and u change of %006 in money is changed. 2.Any relationship between currency money and interest rate could not be found. 3. Any relationship between Ml and interest rate could not be found. 4.A positive and stasticaHy significant relationship has found for M2 and intedest rate. During the interest matter, the first,%l a change occurs and M2 % 0.07 rate is changed. 5. As statistics, and between the interest rates and inflation, a meaningfull and positive relationship has been found. During the interest stage, the first,a change in inflation % 0,09 rate is changed. o.Between the the exchange rate and interest rates as statistics, a meaningfull and positive relationship is found. During the interest stage, the first % a change occurs and, the exchange rate % 0,10 rate is changed. 7.Between the public spendings and interest rates, a relationship has not been found. 8.Between public incomes and interest rates, a relationship has not been found. vn
Özet (Çeviri)
03. SUMMARY In the firs chapter of this study, teories of interest rate have been focused. In this chapter, Keynesian and Classical teories with Wicksell's teorie have been examined. In the second chapter, interest rate policies apphed in Turkey after 1980 have been investigated. In the section three, the modification between interest rates and macroeconomics relationship has been studied. In the section four, the modification between the interest rates and the macroeconomic relationship has been analysed as econometric basis. Here, double logarithmic linear regression analysis has been used and below are the results achieved. 1. Between reserve money and interest rates, a linear relationship has been found. The results obtained in the interest matter, the first a change of %1 reserve and u change of %006 in money is changed. 2.Any relationship between currency money and interest rate could not be found. 3. Any relationship between Ml and interest rate could not be found. 4.A positive and stasticaHy significant relationship has found for M2 and intedest rate. During the interest matter, the first,%l a change occurs and M2 % 0.07 rate is changed. 5. As statistics, and between the interest rates and inflation, a meaningfull and positive relationship has been found. During the interest stage, the first,a change in inflation % 0,09 rate is changed. o.Between the the exchange rate and interest rates as statistics, a meaningfull and positive relationship is found. During the interest stage, the first % a change occurs and, the exchange rate % 0,10 rate is changed. 7.Between the public spendings and interest rates, a relationship has not been found. 8.Between public incomes and interest rates, a relationship has not been found. vn