Taşıyıcı sistem seçiminin çok kriterli karar verme yöntemleri ile belirlenmesi: Sanayi tesisi projesi örneği
Determination of carrier system selection with multi-criteria decision making methods: Example of an industrial plant project
  1. Tez No: 611290
  2. Yazar: HAMİM BURAK BARAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜRKAN GÖKSAL ÖZBALTA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Ülkemizde son yıllarda artmakta olan yatırımlar ile birlikte birçok organize sanayi bölgesi ve üretim tesisleri kurulmaktadır. Yapılan araştırmalar kurulan sanayi tesislerinde genellikle prefabrike betonarme taşıyıcı sistemlerin tercih edildiğini göstermektedir. Ayrıca, çelik taşıyıcı sistemlerin küçük boyutlarda yüksek taşıma kapasitesi sağlaması sebebiyle kullanımı artmaktadır. Bu nedenle, birçok kriterin değerlendirilmesini gerektiren taşıyıcı sistem seçiminde prefabrike betonarme, yerinde yapım betonarme ve çelik taşıyıcı sistem alternatiflerinin sıralanmasını sağlayan çok kriterli karar verme yöntemlerinin kullanılması önem arz etmektedir. Bu tez çalışmasının amacı, seçilen örnek bir sanayi tesisi projesi üzerinde çok kriterli karar verme yöntemlerinden AHP ve TOPSİS yöntemleri uygulanarak en uygun taşıyıcı sistemin belirlenmesidir. Bu sebeple, sanayi bölgelerine yatırım yapacak yatırımcılara ve sanayicilere taşıyıcı sistem seçiminde yol göstermek amacıyla belirlenen değerlendirme kriterleri çerçevesinde hazırlanan anket çalışması inşaat sektöründeki çalışanlara uygulanmış, elde edilen veriler ışığında prefabrike betonarme, yerinde yapım betonarme ve çelik taşıyıcı sistemleri karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
With the increasing investments in our country in recent years, many organized industrial zones and production facilities are established. Research shows that prefabricated reinforced concrete structural load-bearing systems are generally preferred in established industrial facilities. Furthermore, the use of steel is increasing due to the high bearing capacity of the small dimensions. For this reason, it is important to use multi-criteria decision-making methods in order to list the alternatives of prefabricated reinforced concrete, steel and on-site reinforced concrete structural load-bearing systems in the selection of structural systems that require evaluation of many criteria. The aim of this thesis is to determine the most suitable structural load bearing system by applying AHP and TOPSIS methods, which are multi-criteria decision making methods, on a selected industrial plant project. For this reason, the questionnaire prepared within the framework of the evaluation criteria determined to guide the investors and industrialists who will invest in the industrial zones in the selection of the structural load-bearing system was applied to the employees in the construction sector.