Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi acil tıp kliniğinden periferik arter hastalığı ön tanısı ile istenilen periferik arteriyel renkli doppler ultrasonografi sonuçları ve hastaların demografik özelliklerinin değerlendirilmesi
Evaluation of reports of peripheral arterial colour dopplerultrasonography and demographic characteristics of the patientsadmitted to department of emergency medicine of Kanuni Sultan Suleyman Education and Research Hospital with initial diagnosis of pad
  1. Tez No: 611322
  2. Yazar: AYŞE FETHİYE BASA KALAFAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TARIK OCAK, UZMAN UTKU MURAT KALAFAT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Amaç: Çalışmamızda, Acil Kliniğimiz'de periferik arter hastalığı (PAH) ön tanısı ile ekstremitelere yönelik renkli doppler ultrasonografi (RDUSG) istenilen hastaların demografik özellikleri ile tetkik sonuçlarının yorumlanarak kliniğimize başvuran PAH'larının prevalansı ve epidemiyolojik özelliklerini tespit etmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi Etik Kurulu'nun 02.02.2015 tarihli 1829 sayılı onamı ile retrospektif olarak planlanmıştır. Hastane Bilgi Sistemi geçmişe yönelik taranarak Acil Tıp Kliniğimizden PAH ön tanısı ile Renkli Doppler Ultrasonografi (RDUSG) istenilen 376 hastanın demografik verileri ve RDUSG sonuç raporlarına ulaşıldı. Radyoloji uzmanı tarafından hastaların istenilen tetkiklerine göre; sağ-sol ana iliak ve femoral arter, popliteal arter, dorsalis pedis ve tibialis posterior arter, sağ-sol üst ekstremite subklavian arter, brakial arter, ulnar ve radial arter tüm traseleri boyunca Toshiba Xario cihazı ile lineer prob 7.5-11 mHz aralığında kullanılarak incelendi. Hastaların yaş, cinsiyet ve RDUSG raporlarında tespit edilen patolojileri kaydedildi. Bulgular: Toplamda Acil Tıp Kliniğimize bu süre içerisinde 179.411 hasta başvurmuş olup; RDUSG istenen 376 hastanın 51'inde PAH bulguları saptanmıştır ve prevalansı %0.02 olarak tespit edilmiştir. Bu hastaların %43.13'ü (n=22) kadın, %56.87'si (n=29) erkek olarak bulunmuştur. RDUSG raporlarında PAH çıkma oranlarında kadın hastalar ile erkek hastalar arasında anlamlı fark bulunmamıştır (%13, %14). Sonuç: Çalışmamızda PAH prevalansı %0.02 olarak bulunmuş olup, hastanemiz çevresinde kalp ve damar cerrahisi dal hastanesinin bulunması ve öncelikle başvuruların bu hastaneye yapılmasına bağlı olarak düşük olduğunu düşünmekteyiz. PAH prevalansının belirlenmesi için daha kapsamlı çalışmalara gerek vardır.
Özet (Çeviri)
Objective: In our study, we aimed to determine the prevalence and epidemiological characteristics of PAD in our clinic through the demographic characteristics and reports of the examinations of the patients who were intended colour doppler ultrasonography for prediagnosis of PAD. Materials and Method: Our study was designed as retrospectively consent with approved by Ethics Commitee of Kanuni Sultan Süleyman Training and Research Hospital at 02.02.2015. we scanned the hospital information system retrospectively and we deteceted the patients who were doubted to PAD preliminarily through colour doppler ultrasonography. Then we collected results of 376 patients' demographic data and ultrasonographic reports. According to the desired examination of patients by the expert radiologist; right and left common iliac and femoral arteries, popliteal arteries, dorsalis pedis and posterior tibial arteries, right and left upper extremity subclavian arteries, brachial, ulnar and radial arteries were studied by using the linear probe 7.5-11 mHz range with Toshiba Xario device throughout all traces. The age, gender and ultrasonographic pathologies identified in the reports were recorded. Results: Our emergency medicine clinic has filed a total of 179.411 patients during this period; colour doppler ultrasonography required 376 patients, 51 were found signs of PAD. 43.13% of these patients (n=22) were female, 56.87% (n=29) were male. Determination rate of PAD via colour doppler ultrasonography were similar in both of male and female patients (13%, 14%). Conclusion: In our study, the prevalence of PAD was found to be 0.02%. In our opinion; because of the presence of cardiac and vascular surgery hospital around ours, the patients who have PAD's symptoms and signs admitted to this hospital. There is a need for more comprehensive studies to determine the prevalence of PAD.