Acil servise başvuran akut iskemik inme tanılı hastalarda HALP skorunun mortalite öngörmedeki etkisi
The effect of HALP score on prediction of mortality in patients with acute ischemic stroke applied to the emergency department
- Tez No: 687697
- Danışmanlar: PROF. DR. BAŞAR CANDER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, İlk ve Acil Yardım, Neurology, Emergency and First Aid
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Amaç: Dünya Sağlık Örgütü inmeyi vasküler neden dışında başka bir sebep olmaksızın, beyin kan akımının bozulması sonucunda fokal veya global serebral disfonksiyona yol açan, 24 saat ya da daha uzun süren klinik bir sendrom olarak tanımlamıştır. Dünyada ölüm sebeplerine bakıldığında serebrovasküler hastalıklar, kardiyovasküler hastalıklar ve kanserden sonra ölüme neden olan üçüncü hastalık olup sakatlık sebeplerinde ise ilk sırada yer almaktadır. Bu çalışmada HALP skorunun iskemik inme hastalarında mortaliteyi öngermedeki etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışma retrospektif verilerle tanımlayıcı ve kesitsel klinik araştırma olarak tasarlandı. Sağlık Bilimleri Üniversitesi İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Tıp Kliniği'ne 01.01.2019- 31.12.2019 tarihleri arasında başvuran iskemik inme tanılı hastaların verileriyle planlanmıştır. Panates Hastane Bilgi Yönetim Sistemi üzerinden yapılan arama neticesinde 1.167 hasta verisine ulaşıldı. Bu hastalardan dahil edilme kriterlerine uymayan 432 hasta çıkartıldı ve çalışma 735 hasta ile yürütüldü. Hastanın yaşı, cinsiyeti, özgeçmişi ve mortalite bilgileri alındı. Hastaneye başvurudan sonra ilk 24 saat içerisinde alınan laboratuvar (Hemoglobin (g/dL), Albümin (g/dL), Lenfositler (103/μL), Trombositler (103/μL)) parametreleri kaydedilerek birim değişikliği yapıldıktan sonra HALP skoru hesaplandı. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 735 iskemik inme hastasının yaş ortalaması 68,15±13,50 olarak hesaplandı. Hastaların %48,3'ü (n=355) erkek, %51,7'si (n=380) kadındı. Yaş ortalamasında kadın (69,43±13,63) ve erkeklerde (66,78±13,25) anlamlı fark tespit edildi. Laboratuvar değerlerinde hastaların hemoglobin ortalamasının 12,96 (min- max: 4,50-19,40), albümin ortalamasının 3,87 (min-max: 2,21-4,82), lenfosit ortalamasını 1,99 (min-max: 0,10-5,80) ve platelet ortalamasının 253,367 (min-max: 77,000-549,000) olduğu görüldü. Hesaplanan HALP skor ortalaması da 42,93 (min- max: 2,00-138,00) olarak tespit edildi. 1 yıllık mortalite incelendiğinde hastaların %11,2'sinin (n=82) ilk 1 ay içinde, %11,3'ünün (n=83) 1-6 ay zaman aralığında ve %2,7'sinin (n=20) ise 6-12 ay içerinde exitus olduğu görüldü. Geri kalan %74,8'lik kısımda (n=550) ise bir yıllık zaman diliminde ölümle sonuçlanan bir vaka ile karşılaşılmadı.
Özet (Çeviri)
Aim: The World Health Organization has defined stroke as a clinical syndrome that causes focal or global cerebral dysfunction, lasting 24 hours or longer as a result of impaired cerebral blood flow due to vascular cause. When we the causes of death in the world is researched, stroke is the third disease that causes death after cardiovascular diseases and cancer and also it ranks first among the causes of disability. In this study, it was aimed to investigate the effect of HALP score on predicting mortality in ischemic stroke patients. Materials and Methods: The study was designed as a descriptive and cross-sectional clinical study with retrospective data. It was planned with the data of patients who wereadmitted to the emergency department between 01.01.2019- 31.12.2019 and were diagnosed with ischemic stroke. The data for patients' labratuary information of 1.167 patients were found via the information system of the hospital. The data for 432 patients in the sample which did not meet the inclusion criteria were excluded and the study was conducted with 735 patients. The data for age, gender, history and mortality of patients were collected. The HALP score was calculated after the parameters' unit adjustment was made by recording the laboratory (Hemoglobin (g/dL), Albumin (g/dL), Lymphocytes (103/μL), Platelets (103/μL)) parameters taken within the first 24 hours after admission to the hospital. Results: The mean age of 735 ischemic stroke patients included in the study was calculated as 68,15±13,50 years. Of the patients, 48.3% (n=355) were male and 51,7% (n=380) were female. There was a significant difference in the mean age of females (69,43±13,63) and males (66,78±13,25). Based on the laboratory parameters of patients, the mean of hemoglobin was 12,96 (min-max: 4,50-19,40), the mean of albumin was 3,87 (min-max: 2,21-4,82), the mean of lymphocyte was 1,99 (min-max: 0,10-5,80) and the mean of platelet was 253,367 (min-max: 77,000-549,000). The calculated HALP score average was also found to be 42,93 (min-max: 2,00-138,00). When the 1-year mortality was analyzed, 11,2% (n=82) of the patients died within the first month, 11,3% (n=83) died within the 1-6 months period and 2,7% (n=20) died within 6-12 months after diagnosis. There was no case that resulted in death in a one-year period for the remaining 74,8% (n=550). Hemoglobin, albumin, lymphocyte and HALP values in the laboratory parameters of the patients who died and did not die within one year were analyzed.