Acil servise başvuran geriatrik kritik hastada yatak başı ultrasonografinin klinik karara etkisi
The effect of bedside ultrasonography on clinical decision in the critically geriatric patient admitted to the emergency department
  1. Tez No: 706703
  2. Yazar: ERTUĞRUL AK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAŞAR CANDER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, İlk ve Acil Yardım, Radiology and Nuclear Medicine, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Amaç: Yatak başı ultrasonografi (YBUS) uygulaması geriatrik kritik hastaların değerlendirilmesinde kısa sürede tanı koymak, diğer mortalitesi yüksek tanıları ekarte etmek ve tedaviye kısa süre içinde başlamak için acil tıp hekimlerinin vazgeçilmezi haline gelmiştir. Çalışmamızda, travma olmaksızın acil servise başvuran geriatrik ve kritik hastalara yapılan yatak başı ultrasonografi uygulamasının tanı, tetkik ve tedavi üzerinde etkisini araştırdık. Gereç ve Yöntem: Klinik prospektif ve tek merkezli olan bu çalışma Sağlık Bilimleri Üniversitesi İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Tıp kliniğinde, 15 Şubat 2021 ve 15 Temmuz 2021 tarihleri arasında yapılmıştır. Acil servis triyaj bölümüne başvuran 65 yaş ve üzerindeki hastaların vital bulguları değerlendirildi. Sistolik Tansiyon
Özet (Çeviri)
Aim: Bedside ultrasonography (BSUS) application has become indispensable for emergency medicine physicians in the evaluation of critically ill geriatric patients to make a diagnosis in a short time, to exclude other diagnoses with high mortality and to start treatment in a short time. In our study, we investigated the effect of bedside ultrasonography on diagnosis, examination and treatment of geriatric and critically ill patients admitted to the emergency department without trauma. Materials and Methods: This clinical prospective and single-center study was conducted at the Health Sciences University Istanbul Kanuni Sultan Suleyman Training and Research Hospital Emergency Medicine Department between February 15, 2021 and July 15, 2021. Vital signs of patients aged 65 and over who applied to the emergency triage department were evaluated. Patients with Systolic Blood Pressure