Broyler rasyonlarında mısır yerine enerji kaynağı olarak buğday+enzim (Kemzyme dry) ikame olanakları üzerinde bir araştırma
- Tez No: 76779
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ZİNCİRLİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi BROYLER RASYONLARINDA MISIR YERİNE ENERJİ KAYNAĞI OLARAK BUĞDAY+ENZİM (KEMZYME DRY) İKAME OLANAKLARI ÜZERİNDE BİR ARAŞTIRMA Filiz KARADAŞ Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Zootekni Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Murat ZİNCİRLİOĞLU 1998, Sayfa:36 Jüri: Prof. Dr. Murat ZİNCİRLİOĞLU Prof. Dr. M. Rifat OKUYAN Prof. Dr. Oktay YAZGAN Bu araştırma, broyler rasyonlarında enerji kaynağı olarak kullanılan mısır yerine buğday+kemzyme enziminin kullanım olanaklarının araştırılması amacıyla düzenlenmiştir. Deneme 4 ayrı grupta yürütülmüştür ve 6 hafta sürmüştür. 1. grupta mısıra dayalı karma yem kullanılmıştır. 2. grupta % 13 buğday+kemzyme, 3. grupta % 27 buğday+kemzyme ve 4. grupta ve % 40 buğday +kemzyme enzimi mısır yerine ikame edilmiştir. Enzim % 0.1 düzeyinde kullanılmıştır. Deneme sonu itibariyle piliçlerin ortalama canlı ağırlıkları 1., 2., 3. ve 4. gruplarda sırasıyla 1651.0 g, 1755.3 g, 18163 g ve 1848.7 (P>0.05); ortalama canlı ağırlık artışları; 1610.9 g, 1715.4 g, 1772.6 g ve 1808.7 g (P>0.05); ortalama yem tüketimleri; 3221.7 g, 3333.8 g, 3308.7 g ve 3435.6 g (P>0.05) ve ortalama yem değerlendirme sayılan ise 2.01, 1.94, 1.87 ve 1.90 bulunmuştur. Deneme sonunda canlı ağırlık, canlı ağırlık artışı, yem tüketimi yem değerlendirme sayısı ve ölüm oranlan bakımından enzimli gruplar lehine bir üstünlük saptanmamıştır (P>0.05). Yem maliyeti bakımından ise kontrol grubunun maliyetinin deneme gruplarından daha pahalı olduğu saptanmıştır (P ANAHTAR KELİMELER: Broiler, Buğday, Canlı ağırlık, Yem Tüketimi, Yemden Yararlanma, Kemzyme dry.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Masters Thesis A RESEARCH ON THE REPLACING POSSIBILITIES OF WHEAT + ENZYME (KEMZYME DRY) AS A ENERGY SOURCE INSTEAD OF CORN IN BROILER RATIONS Filiz KARADAŞ Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Animal Science Supervisor : ProfDr. Murat ZİNCİRLİO?LU 1998, Page :36 Jury : Prof. Dr. Murat ZİNCİRLİO?LU Prof.Dr.M.Rifat OKUYAN Prof.Dr.Oktay YAZGAN This research was conducted to determine the using possibilities of wheat (13, 27 % and 40 %) and kemzyme instead of corn which is used energy source in broiler rations. The experiment lasted 6 weeks with 4 groups. 1 st group (control) rations was based on corn without enzyme, while the experimantal rations had been consisted of the substitution of wheat instead of corn at the proportions of 13, 27 % and 40 % respectevely. According to the results obtained at the end of the research, the average live weights in the experimental groups were 1651.0, 1755.3, 1816.3 and 1848.7 g; the average live weights gains were 1610.9 g, 1715.4 g, 1772.6 g and 1808.7 g; the average feed consumptions were 3221.7 g, 3333.8 g, 3308.7 g and 3435.6 and the average feed conversions numbers were; 2.01, 1.94, 1.87 and 1.90 (P>0.05) respectively. According to the results, the enzyme supplementation did not influence significantly the live weight, live weight gain, feed consumptions and feed efficiency (P>0.05). However, this research showed that the feed cost of the control group was higer than those of the experimental groups (P KEY WORDS: Broiler, wheat, live weight, feed consumption, feed efficiency, kemzyme dry.