Konya Eğitim Araştırma Hastanesi stajyer hemşirelerinde demir eksikliği anemisi sıklığı
Frequency of iron deficiency anemia in intern nurses working in Konya Training and Research Hospital
- Tez No: 611348
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞAMİL ECİRLİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Hematoloji, Hematology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Konya Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Amaç: Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ)'ne göre demir eksiliği anemisi dünyada bugün en ciddi ve en önemli anemi sebebidir. Ülkelerin gelişmişlik düzeyleriyle yakından ilgilidir. Çalışmamızda fiziki aktiviteyi, çalışmayı, gelişmeyi etkileyebilen, iş ve güç kaybına yol açan aneminin en çok görülen şekli olan demir eksikliği anemisinin Konya Eğitim ve Araştırma Hastanesi stajer hemşirelerinde sıklığını değerlendirmeyi amaçladık. Yöntem: Stajer öğrenciler randomize olarak seçildi. Hemoglobin düzeyi kızlarda 12 g/dL'nin, erkeklerde 13 g/dL'nin altında olanlara anemi tanısı konuldu. Ferritin düzeyi sağlıklı öğrencilerde 15 µg/L'nin altında olanlara demir eksikliği tanısı konuldu. Demir eksikliği ve anemi birlikteliği demir eksikliği anemisi olarak tanımlandı. Bulgular: 43 (%43,4) erkek ve 56 (%56,6) kız toplam 99 stajer hemşirelik öğrencisi katılmıştır. Öğrencilerin yaş ortalaması 17,54 ± 0,68 yıl olarak saptandı. 22 (%22,2) öğrencide demir eksikliği (DE) tespit edildi, 8 (%8) öğrencide anemi tespit edildi ve bunların 4 (%4)'ü demir eksikliği anemisiydi (DEA). Erkek öğrencilerde DEA görülmezken kız öğrencilerin 4 (%7,1) 'ünde DEA tespit edildi ve aralarında anlamlı fark yoktu (p=0,074).
Özet (Çeviri)
Object: According to World Health Organisation (WHO) ; iron deficiency anemia is the most important and serious nutritional deficiency in the world. It is closely related to the development level of countries. Iron deficiency is the most common form of anemia and it can affect physical activity, study and body development and also can cause power loss. In this study we aimed to evaluate frequency of iron deficiency anemia in intern nurses working in Konya Training and Research Hospital. Method: Trainees selected randomly. Hemoglobin levels under 12 g/dL in girls and under 13 g/dL in boys, were diagnosed with anemia. Healthy students ,who have ferritin levels under 15 µg/L , were diagnosed with iron deficiency anemia. Iron deficiency and anemia cooperation was defined as iron deficiency anemia. Result: 99 intern nurses 43 (43,4%) males and 56 (56,6%) female) participated in our study. The average age of the students was 17,54 ± 0.68 years. 22 (%22,2) of students were diagnosed with iron deficiency (ID). 8 (%8) of students were diagnosed with anemia and 4 of these were diagnosed with iron deficiency anemia (IDA). We didn't detect iron deficiency anemia (IDA) in male students. We detected iron deficiency anemia in 4 (%7,1) of female students and there were no significant differences between male and female students (p=0,074). We didn't detect iron deficiency (ID) in male students.