Buğday ruşeym yağı-jelatin nanoliflerinin elektro-eğirme yöntemi ile elde edilmesi
Production of wheat germ oil-gelatin nanofibers by electrospinning method
  1. Tez No: 611493
  2. Yazar: SEDA KAYAPINAR GÜLER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NEVCİHAN GÜRSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışmada buğday ruşeym yağının elektro-eğirme tekniği ile enkapsüle edilmesi gerçekleştirilmiştir. Daha sonra da doğal ve gıdalarda kullanımı uygun olan bir polimer olan jelatinle kapsüllenen buğday ruşeym yağı-jelatin nanoliflerinin karakterizasyonu gerçekleştirilmiştir. 21 kV voltaj, 0,2 mL/s debi ve 10 cm plaka mesafesi koşullarında buğday ruşeym yağı jelatin içinde nano boyutlarda enkapsüle edilmiş ve nanolif üretilmiştir. Çalışma için hazırlanan besleme çözeltilerinin elektriksel iletkenliği, yüzey gerilimi ve reolojik özellikleri belirlenmiştir. Elektro-eğirme yöntemiyle elde edilen nanoliflerin görüntüsü karakterizasyon amacıyla SEM ile çekilmiş ayrıca temas açısı, zeta potansiyeli, partikül boyutu ve difüzyon katsayısı ölçülmüştür. Bütün sonuçlar literatür çalışmalarıyla elde edilen sonuçlarla kıyaslanmıştır. Elde edilen sonuçlara göre, elektro-eğirme yöntemi ile 162 nm ve 325 nm boyut aralığında nanolifler elde edilmiştir. Temas açısı ölçüm sonuçlarına göre ise ruşeym yağının enkapsüle edildiği jelatin nanolifi içinde çoğunlukla homojen olarak dağıldığı ve nanolifin hidrofobik yüzey özelliği sergilemeye daha yakın olduğu görülmüştür. Nanolifin zeta potansiyeli ölçüm sonuçlarına bakıldığında ise literatürdeki sonuçlardan yola çıkarak ruşeym yağının nanolifin kararlılığını artırdığı ve nanolifin daha stabil bir davranış gösterdiği görülmüştür.Buğday ruşeym yağının jelatine katılmasıyla elde edilen nanolifle literatürde ki jelatin ve enkapsüle E vitamini içeren jelatin nanolifleri kıyaslanmış buğday ruşeym yağının difüzyon katsayısını ve difüzyon yeteneğini artırdığı sonucuna varılmıştır. Bu çalışmadan elde edilen bulgularla, elektro-eğirme tekniğiyle nanolif eldesinde parametrelerin istenilen şekilde ayarlanabileceği, bitkisel yağlar başta olmak üzere emülsiyonların uygun polimer yardımıyla elde edilen nanoliflerinin gıda alanındaki potansiyel uygulamalarının artacağı ve besin değeri, antioksidan, antibakteriyel içeriği yüksek olan yağların bu yöntemle enkapsüle edilebileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, wheat germ oil encapsulation of by electrospinning technique was realized.Then characterization of wheat germ oil-gelatin nanofibers encapsulated with gelatin, a natural and suitable polymer for food use, was carried out. Wheat germ oil was encapsulated in nanomaterials and nanofiber was produced in 21 kV voltage, 0.2 mL/h flow and 10 cm plate distance conditions. The electrical conductivity, surface tension and rheological properties of the feed solutions prepared for the study were determined. The image of nanofibers obtained by electrospinning method was taken by SEM for characterization. In addition, contact angle, zeta potential, particle size and diffusion coefficient were measured. All results were compared with those obtained from literature studies. According to the obtained results, nanofibers in the size range of 162 nm and 325 nm were obtained by electrospinning method. According to the contact angle measurement, it was observed that germ oil was mostly homogeneously dispersed in the gelatin nanofibre encapsulated and the nanofiber was closer to exhibiting hydrophobic surface properties. When the Zeta potential measurement results of nanofibers were examined, it was seen that wheat germ oil increased the stability of nanofibers and nanofiber showed more stable behavior based on the results in the literature. The nanofibers obtained by incorporating wheat germ oil into gelatin were compared in the literature with gelatin nanofibers containing gelatin and encapsulated vitamin E, and it was concluded that wheat germ oil increased diffusion coefficient and diffusion ability. With the findings obtained from this study, it is thought that the parameters can be adjusted in the desired way by electrospining technique, the potential applications of nanofibers obtained from the emulsions, especially vegetable oils, with the help of the appropriate polymer will increase and the nutritional value, antioxidant and antibacterial content of the oils can be considered to be encapsulated with this method.