İn-vivo sıçan akut doksorubisin kardiyotoksisite modelinde buğday ruşeym yağı etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of wheat gum oil on the in-vivo rat acute doxorubicin cardiotoxicity model
- Tez No: 913594
- Danışmanlar: PROF. DR. NİL HOCAOĞLU AKSAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Farmasötik Toksikoloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Pharmaceutical Toxicology, Child Health and Diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Farmakoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Toksikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Doksorubisin (Doks); meme, endometriyum, over ve akciğer kanserlerinin tedavisinde kullanılan etkili bir kemoterapötik ajandır. Doz ve süre bağımlı olarak hastalarda önemli bir yan etki olarak gelişen kardiyotoksisite, tedavinin kesilmesine yol açabilmekte ve hayatı tehdit edebilmektedir. Bu çalışmada, Doks'a bağlı gelişen akut kardiyotoksisite tedavisinde buğday rüşeym yağının etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Bu çalışma randomize, kontrollü deneysel araştırmadır. Toplam 28 adet Wistar Albino sıçan kullanılan çalışma, Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Deney Hayvanları Laboratuvarı, DEÜ Tıbbi Farmakoloji Laboratuvarı ve DEÜ Histoloji ve Embriyoloji Laboratuvarı'nda gerçekleştirildi. Sıçanlar, randomize edilerek 4 gruba ayrılmıştır. Kontrol (Grup 1) grubuna Doks ile aynı miktarda serum fizyolojik (SF) gün aşırı i,p. olarak uygulandı, ardından 3 mL/kg SF gavaj yolu ile verildi. Grup 2, Grup 3 ve Grup 4'teki hayvanlara Doks'a bağlı kardiyotoksisite oluşturmak için 2.5 mg/kg dozunda, 6 kez, gün aşırı enjeksiyon yapıldı. Bu periyodda tedavi amacıyla, her gün gavaj yolu ile Grup 2'ye 3 mL/kg SF, Grup 3'e 1.5 mg/kg buğday ruşeym yağı, Grup 4'e 3 mg/kg buğday ruşeym yağı uygulandı. Tüm sıçanlar 12. gün değerlendirmeye alındı. Üretan (500 mg/kg) + alfa kloraloz (50 mg/kg) ile anestezi uygulanan hayvanlardan karotid arter kanülasyonu aracılığı ile arteriyel kan basıncı (sistolik, diyastolik ve ortalama) ölçümleri yapıldı. Ayrıca D2 derivasyonda ölçülen elektrokardiogram (EKG) parametreleri (PR, QRS, QT, QTc, kalp atım hızı) değerlendirildi. Deney protokolünün sonunda çıkarılan kalp dokusu kuru ağırlığı ölçüldü ve histomorfolojik olarak incelendi.
Özet (Çeviri)
Doxorubicin (Dox) is an effective chemotherapeutic agent used in the treatment of breast, endometrial, ovarian, and lung cancers. A significant dose- and time-dependent side effect, cardiotoxicity, can occur in patients, potentially leading to the discontinuation of treatment and even life-threatening conditions. This study aims to investigate the effect of wheat germ oil in the treatment of acute cardiotoxicity induced by Dox. This study is a randomized, controlled experimental investigation. A total of 28 Wistar Albino rats were used in the study, which was conducted at the Experimental Animal Laboratory, Medical Pharmacology Laboratory, and Histology and Embryology Laboratory of Dokuz Eylül University (DEU). The rats were randomly divided into four groups. The Control Group (Group 1) received the same amount of normal saline (SF) as Dox, administered every other day via intraperitoneal (i.p.) injection, followed by 3 mL/kg of SF via gavage. In Groups 2, 3, and 4, 2.5 mg/kg of Dox was administered every other day for six injections to induce cardiotoxicity. During this period, the treatment was applied daily via gavage: 3 mL/kg of PS for Group 2, 1.5 mg/kg of wheat germ oil for Group 3, and 3 mg/kg of wheat germ oil for Group 4. All rats were evaluated on day 12. Under anesthesia induced by urethane (500 mg/kg) and αchloralose (50 mg/kg), arterial blood pressure (systolic, diastolic, and mean) was measured through carotid artery cannulation. Electrocardiogram (ECG) parameters (PR, QRS, QT, QTc, heart rate) were assessed in D2 derivation. At the end of the experiment, the dry weight of heart tissue was measured, and histomorphological examination was performed.