Progresif supranükleer palsi ve alt tiplerinde okülomotor belirteçlerin tanısal değerinin video-okülografi ile incelenmesi
Analysing of the diagnostic value of oculomotor markers in progressive supranuclear palsy and subtypes with video oculography
  1. Tez No: 921682
  2. Yazar: BAHAR GÜLMEZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE İLKSEN ÇOLPAK IŞIKAY, DOÇ. DR. GÜL YALÇIN ÇAKMAKLI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Progresif Supranükleer Palsi (PSP), supranükleer vertikal bakış paralizisi, simetrik akinetik aksiyal rijidite, postüral instabilite ve frontal bilişsel bozukluklarla tanımlanan, geniş bir spektrumu etkileyen, heterojen klinik özelliklere sahip, tauopati olarak kabul edilen nörodejeneratif bir hastalıktır. Bu çalışmada PSP'yi idiyopatik Parkinson hastalığı (iPH)'ndan ayırmada video okülografik (VOG) parametrelerin duyarlılığı ve özgüllüğünün saptanması ve bu belirteçlerin çeşitli PSP alt tiplerini tanımlamada tanısal faydasının belirlenmesi amaçlandı. Bu prospektif kesitsel çalışmaya, muhtemel PSP tanısı almış hastaların yanı sıra iPH hastaları ve sağlıklı bireylerden oluşan kontrol grupları dahil edilmiştir. Okülomotor işlevler, yavaş takip, horizontal ve vertikal refleks sakkadlar ile self-paced sakkadlar gibi parametreler değerlendirilmiştir. Beyin Manyetik Rezonans Görüntüleme (MRG) kullanılarak destekleyici tanısal parametre olarak incelenmiştir. PSP hastaları ile iPH ve kontrol grubu arasında VOG parametrelerinde anlamlı farklılıklar gözlenmiştir. Vertikal sakkadlara ait değerlendirmelerde, refleks sakkadların latans ve tepe hızlarının özellikle PSP hastalarında bozulduğu izlenmiştir. Alt tip analizinde, PSP-Richardson sendromu (PSP-RS) ile PSP-parkinsonizm (PSP-P) arasında belirgin fark bulunmamıştır. MRG, PSP tanısını doğrulayıcı sonuçlar vermiştir. Sonuç olarak, VOG, PSP'nin erken tanısında ve diğer parkinsonizm türlerinden ayırt edilmesinde yüksek duyarlılık ve özgüllük sağlayan değerli bir non-invaziv yöntem olup, hedefe yönelik tedavi yaklaşımlarına rehberlik edebilir.
Özet (Çeviri)
Progressive Supranuclear Palsy (PSP) is a neurodegenerative disease characterized by supranuclear vertical gaze paralysis, symmetric akinetic axial rigidity, postural instability, and frontal cognitive impairments, affecting a wide spectrum, and considered a tauopathy with heterogeneous clinical features. In this study, we aimed to determine the sensitivity and specificity of video oculographic (VOG) parameters in differentiating PSP from idiopathic Parkinson's disease (iPD) and to determine the diagnostic utility of these markers in defining various PSP subtypes. In this prospective cross-sectional study, patients with probable PSP, as well as control groups of patients with iPD and healthy controls were included. Parameters such as oculomotor functions, slow pursuit, horizontal and vertical reflex saccades, and self-paced saccades were evaluated. Brain Magnetic Resonance Imaging (MRI) was used as a supportive diagnostic parameter. Significant differences were observed in VOG parameters between PSP patients and iPD and control groups. In the evaluations of vertical saccades, it was observed that the latency and peak velocities of reflex saccades were particularly impaired in PSP patients. In the subtype analysis, no significant difference was found between PSP-Richardson syndrome (PSP-RS) and PSP-parkinsonism (PSP-P). MRI provided confirmatory results for the diagnosis of PSP. In conclusion, VOG is a valuable non-invasive method with high sensitivity and specificity for the early diagnosis of PSP and differentiation from other parkinsonism types, capable of guiding targeted therapeutic approaches.