Yüksek fruktoz ile beslenen hayvanların omentum dokusunda IRS-1, IRS-2, SIRT1, mTOR, FOXO VE Nrf2 gen ekspresyonlarının incelenmesi
Investigation of high-fructose diet on gene expression of IRS-1,IRS-2, SIRT-1, mTOR, FOXO3A AND Nrf2 in adipose tissue of rats
  1. Tez No: 611544
  2. Yazar: ARASH CHEHREHEI
  3. Danışmanlar: PROF. FATMA AKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Yüksek fruktoz tüketiminin insülin direnci, diyabet, hiperlipdemi ve karaciğer yağlanması ile karakterize metabolik sendroma neden olduğu bilinmektedir. Yapılan araştırmalar, fruktozun insülin etkisine aracılık eden faktörlerin duyarsızlaşmasına neden olduğu ve böylece glukoz ve lipit metabolizmasını bozduğunu, ayrıca omental adipoz dokuda kitle artışına neden olduğunu göstermektedir. Bu tez çalışmasında, fruktoz ile indüklenen metabolik sendromun adipoz dokuda moleküler düzeydeki etkileri araştırılmıştır. Bu amaçla, sıçanlara 30 hafta boyunca içme suyu içerisinde %15 fruktoz verilerek metabolik sendrom modeli oluşturulmuştur. Deney bulguları, fruktoz tüketimiyle hiperglisemi, hiperinsülinemi ve dislipidemi geliştiğini göstermektedir. Ayrıca, omental yağ kitlesinin içme suyu içinde yüksek fruktoz verilen grupta önemli ölçüde arttığı bulunmuştur. Omental adipoz doku homojenatlarında yapılan gen ölçümleri incelendiğinde ise; fruktoz tüketiminin IRS-1, IRS-2, SIRT-1 ve Foxo3a mRNA ekspresyonlarını anlamlı derecede azalttığı, fakat mTOR ve Nrf2 mRNA düzeylerinde belirgin bir değişiklik yapmadığı saptanmıştır. Bu sonuçlar, uzun süreli yüksek fruktoz tüketiminin adipoz dokuda insülin sinyal yolağında fonksiyon bozukluğuna neden olarak omental hipertrofik obeziteye yol açabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Fructose consumption is known to cause metabolic syndrome characterized by insulin resistance, diabetes, dislipidemia and fatty liver. Previous studies have shown that fructose disturbs glucose and lipid metabolism by causing desensitization of insulin signaling pathway; it also leads to an increase in omental adipose tissue mass. In this study, we aim to show the molecular effects of fructose-induced metabolic syndrome in adipose tissue. For this purpose, metabolic syndrome model was produced by giving 15% fructose in drinking water to rats for 30 weeks. Our findings showed that fructose consumption causes hyperglycemia, hyperinsulinemia and dyslipidemia in the rats. Moreover, omental fat mass of rats was increased due to high fructose intake. In the experiments with gene expression made in the omental adipose tissue homogenates, we found that fructose consumption significantly decreased IRS-1, IRS-2, SIRT-1 and Foxo3a mRNA levels, however, did not affect mTOR and Nrf2 mRNA levels. Our findings indicated that long-term high fructose consumption causes a downregulation in the insulin signaling pathway of omental adipose tissue which can be involved in the pathology of omental hypertrophic obesity.