Örtüaltı bakla (Vicia faba L.) yetiştiriciliğinde azotlu gübreleme ve molibdenin bitkisel özelliklere ve taze bakla verimine etkisi
Effects of nitrogenous fertilizer and molybdenum on plant characteristics and green pod yield at greenhouse cultivation of faba bean (Vicia faba L.)
  1. Tez No: 611569
  2. Yazar: SEHER TINAZ ÇELİKKOL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYSUN ÇAVUŞOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Yetiştirme ve Islahı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışma, azotlu gübreleme ve molibdenin önemli karbonhidrat, protein, vitamin, lif, folik asit, makro ve mikro element kaynaklarından biri olan bakla bitkisinin (Vicia faba L.) örtüaltı yetiştiriciliğinde bitkisel özelliklerine ve taze bakla verime etkisini araştırmak amacıyla Kocaeli Üniversitesi Arslanbey MYO'ya ait plastik sera koşullarında Tesadüf Bloklarında Bölünmüş Parseller deneme desenine göre 3 tekerrürlü olarak yürütülmüştür. Tohumların ekimi 3 Kasım 2017 tarihinde“Histal”çeşidi bakla kullanılarak gerçekleştirilmiş olup aynı gün ve bir ay sonrasında olmak üzere 2 defa %21 N içeren Amonyum sülfat gübresi 4 farklı doz şeklinde (Kontrol, 5 kg/da N, 10 kg/da N ve 15 kg/da N) ilk uygulamada cansuyu ve ikinci uygulamada ise sulama suyu ile birlikte topraktan uygulanmıştır. Tohum ekiminden 2 ay sonra 3 Ocak 2018'de bitkilerin vegetatif olarak geliştikleri ve yaprak gübrelemesini alabilir durumda oldukları dönemde 3 farklı doz şeklinde (Kontrol, 300 ppm Sodyum molibdat (Na2MoO4. 2H2O) ve 300 ppm molibden trioksit (MoO3) yapraktan uygulanmıştır. Yetiştirilen baklalarda bitkisel özelliklerden tohumların toprak yüzeyine çıkış oranı, bitki boyu, yaprak sayısı, nodyum sayısı, bakla boyu, bakla eni, baklada tane sayısı ve verim incelenmiştir. Elde edilen sonuçlara göre, Amonyum sülfat gübrelemesinin bitki boyu, bakla boyu, bakla eni, tane sayısı ve verim üzerine istatistiki bir önem göstermediği, molibden açısından ise MoO3 (Molibden trioksit) formunun bitki boyu, yaprak sayısı ve verim üzerine, çalışma şartlarımız altında daha yarayışlı olabileceği tespit edilmiştir. Sonuç olarak bütün uygulamalar göz önüne getirildiğinde bitki boyu 104,31-125,92 cm, bakla boyu 13,2-14,9 cm, bakla eni 1,30-1,77 cm ve verim de 158,02-559,25 kg/da arasında değişim göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The study was performed with the purpose of effects of nitrogenous fertilizer and molybdenum on plant characteristics and fresh pod yield cultivation of faba bean (Vicia faba L.), one of the significant sources of carbohydrates, protein, vitamins, dietary fiber, folic acid, macro and micro nutrients, under plastic greenhouse conditions belongs to the Kocaeli Universty, Arslanbey Vocational School. The study is designed Completely Randomized Blocks in split plots with 3 replications. Seed sowing was carried out using“Histal”cultivars on November 3, 2017, and on the same day and after one month, Ammonium Sulfate fertilizer containing 21% N applied as four applications (Control, 5 kg/da N, 10 kg/da N and 15 kg/da N) the first fertilizer application applied as first seed life watering and in the second application as irrigation water to the soil. 2 months after planting, when plants were grown vegetatively, on January 3, 2018, 3 molibdenum applications were applied (Control, 300 ppm Sodium molybdate (Na2MoO4. 2H2O) and 300 ppm molybdenum (VI) oxide (MoO3)) as leaf fertilization to growing faba plant were examined for their plant characteristics such as germination rate, plant height, number of leaves, number of nodes, lenghth and width of pods, number of beans in pods and yield. According to obtained data Ammonium Sulfate fertilizer has no statistical significance on plant height, pod lenght, pod width, seed number and fresh pod yield. Molybdenum in MoO3 (molybdenum (VI) oxide) form gave more sufficient results in plant height, leaf number and fresh pod yield under our study area. As a result plants height were between 104.31-125.92 cm, pods lenght were between 13.2-14.9 cm, pods width were between 1.30-1.77 cm and fresh pod yields were found between 158.02- 559.25 kg/da in all applications.