Ortaokul öğrencilerinin sosyoekonomik özelliklerinin beslenme alışkanlıkları üzerine etkisi
The impact of socioeconomic characteristics on nutritional habits of middle school students
- Tez No: 611672
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DENİZ TANYER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Kırsal alanda öğrenim gören ortaokul öğrencilerinin sosyoekonomik özelliklerinin beslenme alışkanlıklarıyla ilişkisini incelemek amacıyla yapılan çalışma tanımlayıcı türdedir. Araştırmanın örneklem grubunu Antalya İline bağlı Kumluca ilçesinde bulunan Ziya Gökalp Yatılı Bölge Ortaokulu ve Kumluca İmam Hatip Ortaokulu'nda öğrenim gören toplam 425 öğrenci oluşturmuştur. Verilerin elde edilmesinde sosyodemografik özelliklerin değerlendirildiği, aile refah ölçeğinin yer aldığı ve beslenme alışkanlıklarının incelendiği üç kısımdan oluşan bir anket formu kullanılmıştır. Verilerin istatistiksel analizi için SSPS 16.0 paket programından yararlanılmıştır. Veriler sayı, yüzde, ortalama olarak özetlenmiş ve kikare analizinden yararlanılmıştır. Çalışmaya katılan öğrencilerin yaş ortalaması 12,44 ± 1,26 olup; %50,3'ü erkektir. Öğrencilerin %59,4'ü ekonomik durumunu iyi algılarken; %49,9'unun Aile Refahı Ölçeğine göre ekonomik durumunun düşük düzeyde olduğu bulunmuştur. Her üç ana öğünü atlamadan düzenli olarak tüketen öğrencilerin oranı %63,8 olup, her üç öğünde de dengeli beslenen öğrencilerin oranının %30,3 olduğu bulunmuştur. Okulda geçen saatlerde sıklıkla tost hamburger/ sandvic ve şekerli gıdalar tüketilmektedir. Öğrencilerin her üç öğünde de dengeli beslenme durumunun sosyodemografik /ekonomik özelliklerle ilişki değerlendirildiğinde dengeli beslenme durumunun farklılaşmadığı, sadece baba eğitimi ortaokul ve üzerinde olan öğrencilerin dengeli beslenme oranının (%35,1), baba eğitimi ilkokul ve altı olan öğrencilere göre (%26,7) daha yüksek olduğu bulunmuştur. Öğrencilerin özellikle dengeli beslenme yönünden izlenmesi ve dengeli beslenme için gerekli olanakların sağlanması önemli olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The study conducted to investigate the relationshipbetween socioeconomic characteristics and nutritional habitsof secondary school students studying in rural areas is descriptive. The sample group of the study consisted of 425 students attending Ziya Gökalp Boarding Regional Secondary School and Kumluca Imam Hatip Secondary School in Kumluca district of Antalya Province. A questionnaire consisting of three parts, which assesssociodemographic characteristics, family welfare scale and nutritional habits was used to collect data. SPSS 16.0 software was used for statistical Analysis of data. Data was summarized as number, percentage andaverage and chi square analysis was used. The mean age of the students was 12.44 ± 1.26; 50.3% are male. 59.4% of the students perceived their economic situationwell; It was found that 49.9% of them had low economicstatus according to Family Welfare Scale. The proportion of students who regularly performed allthree main meals without skipping was 63.8%, and it wasfound that the proportion of students who had balancednutrition in all three meals was 30.3%. During school hours, students often eat toasts-hamburgers / sandviches. and sugary foods are consumed. When the relationship between balanced nutrition statusand sociodemographic / economic characteristics wasevaluated in all three meals of the students, it was found thatbalanced nutrition status did not differentiate and only thebalanced nutrition rate of the students who had a fathereducation at secondary school and above (35.1%) wascompared to the students whose father education was primaryschool and below (26.7%). It was concluded that it is important to monitor thestudents especially in terms of balanced nutrition and toprovide the necessary facilities for balanced nutrition.