D2 ve D1 lenf nodu diseksiyonlarının mide kanseri cerrahisinde morbidite ve mortaliteye etkilerinin karşılaştırılması
D1 versus D2 dissection in gastric carcinoma: Evaluation of postoperative mortality and complications
  1. Tez No: 611701
  2. Yazar: VELİ VURAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FARUK COŞKUN, DR. BARIŞ SAYLAM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Mide kanserinin tek küratif tedavisi cerrahidir. Bununla beraber uygulanacak lenf nodülü diseksiyonunun genişliği halen tartışılmaktadır. Bu çalışmanın amacı spesifikleşmenin olmadığı bir hastanede, mide kanseri nedeniyle D1 ve D2 lenf nodülü diseksiyonu yapılan hastalarda komplikasyon, postoperatif yatış süresi ve postoperatif mortalitenin araştırılmasıdır. Gereç ve Yöntemler: Ocak 1999 ile Ocak 2007 tarihleri arasında Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi 3. Genel Cerrahi Kliniği'mizde mide kanseri nedeniyle operasyon uygulanmış ve tanısı patolojik olarak teyit edilmiş 71 hasta retrospektif olarak incelendi. D1 rezeksiyon (level 1 lenfadenektomi) ve D2 rezeksiyon (level 1 ve 2 lenfadenektomi) uygulanan hastalar karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: Surgery is the only curative treatment for patients with gastric cancer. However, the extent of lymph node dissection is still debated. The aim of the study was to evaluate complications, postoperative stay and postoperative mortality after D1 or D2 lymph node dissection for gastric cancer when treated by surgery in a non-specialized hospital. Material and Methods: A retrospective review of all patients who underwent surgery for pathologically confirmed gastric cancer at our Clinic of 3rd General Surgery, Ankara Numune Education and Research Hospital between January 1999 and 2007 was conducted. A consecutive series of 71 gastric cancer patients was evaluated. D1 resection (level 1 lymphadenectomy) was compared with D2 resection (levels 1 and 2 lymphadenectomy). Results: The D2 group had greater postoperative hospital mortality (16% vs.