Taekwondocularda müsabaka süresince uygulanan vuruşların sayı ve şiddetinin kas hasarına etkisinin incelenmesi
A survey on the influence of the number and severity of strikes applied during competitions on skeletal muscle damage for taekwondo athletes
- Tez No: 611786
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET GÜNAY, PROF. DR. HATİCE PAŞAOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Taekwoncular Uluslararası yarışmalarda ve Olimpiyat oyunlarında, madalya kazanabilmek için bir gün içersinde ortalama 5-7 müsabaka yaparlar. Bu nedenle resmi müsabakaların taekwondocularda oluşturduğu iskelet kas hasarının düzeyini belirlemek önemlidir. Bu bağlamda araştırmanın amacı bir gün içesinde 5 simüle müsabaka yapan taekwondocuların uyguladıkları vuruşların sayısı ve şiddetine bağlı oluşan kas hasarı düzeyini belirlemektir. Araştırmaya 18 gönüllü erkek taekwondocu katılmıştır. Katılımcıların herbiri bir gün içersinde kendi sikletlerinde toplam 5 müsabaka yaptılar. Simüle edilmiş 5 müsabaka yapan taekwondocular EPS'den alınan verilerle toplam vuruş sayısı ve toplam vuruş şiddeti bağlamında kategorik guruplara ayrıldı. Müsabakaların öncesinde, müsabakalardan hemen sonra, müsabakalardan 24 ve 48 saat sonra katılımcılardan kan örnekleri alınmıştır. Alınan kan örnekleri Nüve marka NF-815 model santrifüj cihazı ile 10 dakika 4000 rpm'de santrifüj edildikten sonra, kas hasarının biyokimyasal belirteçleri ; Myoglobin –Beckman Coulter Access 2 marka cihaz ile; CK, LDH, AST, ALT–Beckman Coulter AU 680 otoanalizör ile analiz edilmiştir. Elde edilen verilerinin analizinde IBM SPSS Statistics 24 kullanılmıştır. Katılımcıların tanımlayıcı istatistikleri için yüzde, frekans, ortalama ve standart sapma kullanılmıştır. Verilerin normallik sınaması Shapiro-Wilks test sonuçları ile test edilmiştir. Değişkenler arasındaki ilişki Pearson Korelasyon analizi ile incelenmiştir. Ayrıca taekwondocuların müsabakalarda gerçekleştirdiği vuruş sayısı ve vuruş şiddeti kategorik değişken haline getirilirken medyan değerleri dikkate alınmıştır. Normal dağılan değişkenlerin analizinde Tekrarlı ölçümlerde 2 yönlü varyans analizi (Two-way Repeated Measures ANOVA) kullanılmıştır. Güven aralığı %95 olarak belirlenmiş ve p0,05). Diğer yandan araştırmamızda farklı zamanlarda ölçülen Myoglobin, CK , LDH, ALT, AST değerlerinin toplam vuruş şiddeti ve toplam vuruş sayısı guruplarına göre anlamlı fark göstermediği tespit edilirken; iki farklı vuruş şiddetinde ve vuruş sayısında da taekwondocuların Myoglobin ve LDH değerlerinin müsabakadan hemen sonra zirve noktaya ulaştığı ; CK , ALT , AST değerlerinin müsabakalardan hemen sonra yükselmeye başladığını, fakat müsabakalardan 24 saat sonra zirve noktaya ulaştığı tespit edildi. Ayrıca müsabakalardan 48 saat sonra ölçülen tüm kan parametrelerinin (Myoglobin, CK, LDH, ALT, AST) bazal değerlere indirgenemediğini söylenebilir. Sonuç olarak EPS ile bir gün içersinde 5 simüle müsabaka yapan taekwondocuların kas hasarı seviyelerinin zamanlara göre farklılık gösterdiği tespit edilmiştir. Müsabakalarda gerçekleştirilen toplam vuruş şiddeti ve toplam vuruş sayısı üzerinden, kategorik değişken haline getirililen grupların iskelet kası hasarı seviyelerinde istatiksel olarak anlamlı farklılık tespit edilmemiştir.
Özet (Çeviri)
Taekwondo athletes compete 5-7 times in average within a day in order to win a medal in international competitions and the Olympic Games. Thus, it is significant to identify the level of skeletal muscle damage that official competitions cause on taekwondo athletes. In this context, the aim of this study is to determine the level of skeletal muscle damage that occurs by depending on the number and severity of strikes applied by the taekwondo athletes who have 5 simulated competitions in a day. 18 voluntary male taekwondo athletes took part in the research. Each of the participants totally had 5 competitions in their own weight categories within a day. The taekwondo athletes having 5 simulated competitions were divided into categorical groups in the context of total number of striking and total severity of striking with the data from EPS. Blood samples were taken from the participants before and right after the competitions and 24 and 48 hours later after the competitions. After the blood samples were centrifuged for ten minutes in 400 RPM by NF 815 model centrifuge device with Nüve brand, the biochemical markers of the skeletal muscle damage were analyzed by the device of Myoglobin-Beckman Coulter Access 2 brand and CK, LDH, AST, ALT- Beckman Coulter AU 680 auto analyzer. SPS Statistics 24 was used for the analysis of the gained data. For descriptive statistics of the participants, percentage, frequency, average and standard deviation were used. Test of normality of the data was tested by Shapiro Wilks test results. The relationship between variables was analyzed by Pearson Correlation Analysis. Besides, median values were considered while the number of strike and the severity of strike that taekwondo athletes performed during the competitions were being turned into categorial variable. Two-way variance analysis (Two-way Repeated Measures ANOVA) was used during repeated measures in the analysis of normally distributed variances.