Adölesan erkek müsabık taekwondocularda core antrenman programının aeorobik dayanıklılık, kan oksijen saturasyonu ve esnekliğe etkisi
The effect of core workout programme in adolescent taekwondo competitors to aerobic endurance, blood-oxygen saturation and elasticity
- Tez No: 749309
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMRE SERİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Core antrenman, genel kassal dayanıklılık, genel kuvvet gibi değişkenlerin arttırması yönünde, önemli bir antrenman yöntemidir. Bu etkileri ortaya koyan birçok çalışma bulunmaktadır. Aeorobik dayanıklılık ve esneklik gibi biyomotor yetilere etkisi konusunda araştırmalar yetersizdir. Core antrenmanların, taekwondo sporcuları üzerinde aeorobik dayanıklılığa, kan oksijen değerlerine ve esnekliğe etkisi olabileceği düşüncesinden hareketle çalışmamız tasarlanmıştır. Çalışmanın amacı 8 haftalık core antrenmanın 15-17 yaş arası taekwondo sporu yapan erkek müsabık sporcuların aeorobik dayanıklılık, kan oksijen saturasyonu ve esnekliğe etkisini tespit etmektir. Çalışmaya 15 – 17 yaş aralığında, 15 deney ve 15 kontrol grubu olmak üzere toplam (n=30) taekwondocu katılmıştır. Sporcuların yaş (yıl), boy (cm), vücut ağırlığı (kg) elektronik baskül Geonaute kullanılarak kişisel bilgi formuna kayıt edilmiştir. Antrenmanlara başlamadan önce, aerobik dayanıklılık ölçümünün belirlenmesinde; yo yo aeorobik dayanıklılık testi, kan oksijen saturasyonunun ölçümünün belirlenmesinde; pulse oksimetre ölçüm cihazı, esneklik yeteneğinin belirlenmesinde; otur uzan testi uygulanmıştır. Tüm veriler ön test - son test moıdeline uygun olarak kayıt altına alınmıştır. Deney grubuna taekwondo antrenmanlarına ek olarak 8 hafta boyunca haftada üç gün core antrenman programı uygulanmıştır. Kontrol grubu ise düzenli olarak taekwondo antrenmanına devam etmiştir. Verilerin çözümlenmesi Windows için SPSS 22.0 istatistik paket programında yapıldı. Tanımlayıcı Değişkenler için aritmetik ortalama aritmetik(X), standart sapma(Ss.), maksimum(Maks.) ve minimum(Min.) değerler belirlendi. Verilerin normallik dağılımlarını saptamak için Shapiro-Wilk Testi kullanıldı. Elde edilen verilerin normal dağılım göstermemesi ve gruplardaki denek sayılarının n0.05). Core antrenman programının sporcuların çalışma sezonu içerisinde, antrenman sürecinde ve müsabaka sezonunda sportif performanslarını geliştirmelerine, ileri seviyeye taşımalarına yardımcı olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Our study was designed based on the idea that core workout may have an effect on aerobic endurance, blood-oxygen values and elasticity in taekwondo athletes. The purpose of the study is to detect the effect of 8 weeks core workout on aerobic endurance, blood-oxygen saturation and elasticity in the male taekwondo competıtors 15 to 17 years old. A total of 30 taekwondo athletes, between 15 and 17 years old of whom were 15 experimental and 15 control groups, participated in the study. The age (year), height (cm), weight (kg) of athletes were recorded on personal information form using an electronic scale, Geonaute. While the athletes in control group were regularly proceeding on taekwondo workouts, the core workout programme was applied to the ones in experimental group three days a week for an extra eight weeks. Before starting to the workouts, yo-yo aerobic endurance test in the determination of aerobic endurance measurement; pulse oximetry measuring device in the determination of measurement; sit and reach test in the determination of elasticity ability were applied. After all data were collected, it was recorded as pre-test and post-test. The control group proceeded regularly on taekwondo workout. For analysis of the data, the obtained data were recorded as mean and standard deviation. Normal distribution of data was determined by the Shapiro Wilk test. Significance tests of the data belonging to the normal and dependent groups were applied with Paired Sample Test, and Mann Whitney-U test was applied to the data in which the distribution is not normal. The data obtained in the study were calculated using 22.0 IBM SPSS Statistics package programme, significance levels were accepted as 0.05 in these tests. As a result, it was determined that the core workout programme had a positive effect on aerobic endurance and elasticity test, pre-test and post-test difference values of the control and experimental groups. In both of these determined differences, it was detected that the values of the experimental group were higher than the control group. However, it was observed that there was no significant difference between resting heart rate and blood oxygen saturation test, post-test and pre-test of the conrol and experimental groups. It is thought that the core workout programme will help the athletes to improve their sportive performances during working season, in the process of training and competition season and to take them to an advanced level.