İşletmelerde zaman yönetimi Eskişehir Arçelik buzdolabı işletmesinde bir uygulama
  1. Tez No: 61180
  2. Yazar: HÜSNÜ USLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜNEŞ BERBEROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
ÖZET İşletmeyi sınırlayan önemli faktörlerden birisi de zamandır. İşletmede çalışanlar zamanlarını verimli bir şekilde kullandığı müddetçe işletmeye olan katkıları artacaktır. Bu sebeple işletmelerde zamanın iyi planlanması ve uygulanması gereklidir. Zamanı çeşitli şekillerde tanımlamak mümkündür. Kişilerin kendi ihtiyaçlarını tatmin etmede kullandığı zaman“kişisel zaman”olarak adlandırılırken, işletme için harcadıkları zaman“örgütsel zaman”olarak bilinir. İşletme yöneticilerini ilgilendiren esas olarak örgütsel zamandır. Çünkü örgüt içinde, örgütün amaçlarına hizmet eden işletme için harcanan zamandır. Örgütsel zamanın en verimli şekilde kullanılması hem işletmeye katkı sağlayacak hem de çalışanların çalışma zamanları dışında kendilerine de vakit ayırarak, kişisel ihtiyaçlarını tatmin etmesine yolaçacak, böylece çalıştığı işletmesine katkısının daha fazla olmasına yolaçacaktır. İşletme çalışanları zamanı planlayamamaktan, planladığı zamanı istediği şekilde kullanamamaktan şikayet etmektedir. Oysa zamanın kullanımına yönelik modern teknikler, yöntemler geliştirilmiştir. Bu yöntemlerin öncelikle işletme yöneticileri tarafından bilinmesi ve uygulanması, daha sonraki aşamada bu yöntemlerin tüm organizasyona uyarlanması işletme başarısı için büyük önem taşımaktadır. Bu çalışmada zaman ile ilgili kavramlara, zamanın kullanılmasına karşılaşılan sorunlara ve bu sorunların çözümüne yönelik alınabilecek önlemlere yer verilmiş ve bir uygulama ile bu görüşler desteklemeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT One of the important factor limiting business is time. If workers can use their time reffectively their coutribution to the business will improve. For this reason, propez planning and impplementation of time of time in the businesses is necessary. It is possible to define time in different ways. While it is used to satisty personal needs it is called“personal time”îf it is spent for the organization. The latteris the main concern of managers. Because what servers organization is the time which isspent for organization. Using organizational time effectively will countribute both organization and workers by leading them to leave leisure time which is out of working time. So, workers will contiibute their organizations by satisfying their personal needs in leisure times. Workers complain that they cannot plan their time or cannot use their time as it is planned. But, modern techniques and methods towards using time have been developed. First of all these techniques should be known and applied by managers and then adapted to all over the organizations. This is to important for organi zational success. In this study, we tried to define some concepts about time, to describe some problems of using time and to bring out some solutions for these prob lems. And we tried to support these ideas by an application.