İlaç aktif maddesi olması muhtemel antrasen içeren tiyazolidinon türevlerinin sentezi
Synthesis of thiazolidinone derivatives containing anthracene likely to be pharmaceutical active agent
  1. Tez No: 611906
  2. Yazar: OSMAN YÜNSEL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜLYA DEMİRHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Organik Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Günümüzde; organik sentezlerde antimikrobiyal ve biyolojik aktiviteye sahip halkalı bileşiklerin sentezi önemli alan oluşturmaktadır. İlaç ve malzeme bilimlerindeki değerli uygulamaları nedeniyle, tiyazolidinon bileşikleri son zamanlarda kimyagerlerden ve biyologlardan ve farmasötik kimyacılar tarafından büyük ilgi görmüştür. Bu çalışmada 4-tiyazolidinon türevleri bileşikleri, 2-amino antrasen ile benzaldehit ve türevlerinden (4-nitro benzaldehit, 4-floro benzaldehit, 4-kloro benzaldehit, 4-bromo benzaldehit, 4-metoksi benzaldehit) imin fonksiyonunu taşıyan bileşikler elde edilip izole edildikten sonra tiyoglikolik asit ile etkileştirilmesiyle elde edilmiştir. Sentezlenen tüm bileşiklerin yapıları 1H-NMR ve 13C-NMR yöntemleri kullanılarak aydınlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
Today; The synthesis of cyclic compounds with antimicrobial and biological activity is an important field in organic synthesis. Because of their valuable application in the pharmaceutical and material sciences, thiazolidinone compounds have recently received great interest from chemists and biologists and pharmaceutical chemists. In thisstudy, compounds carrying 4-thiazolidinone derivatives, 2-amino anthracene and benzaldehyde and derivatives (4-nitro benzaldehyde, 4-fluoro benzaldehyde, 4-chloro benzaldehyde, 4-bromo benzaldehyde, 4-methoxy benzaldehyde) were obtained and isolated then it is obtained by interaction with thioglycolic acid. The structures of all synthesized compounds were elucidated using 1H-NMR and 13C-NMR methods.