Yükseköğretimde stratejik pazarlama planlaması yaklaşımı ve Türk üniversitelerinde stratejik pazarlama planlaması yaklaşımı üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 61191
  2. Yazar: S.GONCA TELLİ YAMAMOTO
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAVUZ ODABAŞI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, İşletme, Education and Training, Business Administration
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 201
Özet
Zamanımızda çevre koşullarında ve rekabet koşullarında oluşan değişiklikler yükseköğretim kurumlarını da diğer işletmelerde olduğu gibi etkilemektedir. Gelecekte pazar ve rekabet koşullarına hazırlıklı olmayan yükseköğretim kurumlarını büyük zorluklar beklemektedir. Yükseköğretim kurumlarının pazarlama felsefesine eğilerek çevredeki bütün olasılıkları değerlendirmeleri ve sürekliliklerini sağlayabilmeleri açısından stratejik pazarlama planlamaları yapmaları gerekmektedir. Bu tezde yöntem olarak stratejik pazarlama planlamasının aşamaları yükseköğretimdeki stratejik pazarlama planlamasına uygulanmaktadır. Bunlar;. Yükseköğretimde pazarlama kavramının geliştirilmesi. Yükseköğretim misyonunun belirlenmesi. Yükseköğretimde mevcut durumun değerlendirilmesi ve çevre. Yükseköğretimde pazarlama amaçlan geliştirme. Yükseköğretimde pazarlama stratejilerinin oluşturulması. Yükseköğretimde pazarlama örgütünün kurulması. Yükseköğretimde pazarlama kontrolüdür. Ülkemiz üniversitelerinde yapılan bu araştırma ile stratejik pazarlama planlamasında karar alma yetkisi üst düzey yöneticilere ait olduğundan yükseköğretimin en üst düzey yöneticileri olan rektörlerin stratejik pazarlama planlamasına olan yaklaşımları ortaya konmaya çalışılmıştır. Bu çalışmanın değerlendirilmesinde parametrik olmayan testlerden Friedman Analizi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The higher education institutions are influencing from the changes in the environmental and competitive conditions like other businesses in our age. There are difficulties waiting to the higher education institutions who are not prepared for market and competitive conditions. Higher education institutions should lean to the marketing philosophy and strategic marketing planning for evaluating all probabilities in their environment and for continuing their efforts. In this thesis, the strategic marketing planning process model is applying to the higher education strategic marketing planning. In sequence,. Developing the higher education marketing concept. Determining the higher education mission. Analysing higher education institutions environment. Establishing marketing objectives for higher education. Organizational design in higher education. Marketing control in higher education are examining. By reason of the rectors of the higher education institutions have the authority to give decisions to strategic marketing planning in Türkiye, the rectors' approach to strategic marketing planning in higher education institutions are evaluating with our research.