Bir yönetim işlevi olarak örgütleme, televizyon istasyonu örgütleri ve model önerisi
- Tez No: 61192
- Danışmanlar: PROF. DR. SEÇİL BÜKER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Radyo-Televizyon, İşletme, Radio and Television, Business Administration
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
ÖZET Kültür ve uygarlığın dünyaya yayılması, yeni iletişim biçimlerini türetmiştir. Zamanın, alanın ve ekip çaışmasmm yönetimi, iletişimde de esas olmuştur. Telgraftan iletişim uydularına kadar, çağdaş iletişim köprüleri, dünya insanlarının birbirlerine ulaşması için araçlar sağladılar. Teknoloji, uzun mesafeli görsel ile iletişimi, televizyonu getirdi. Televizyon işletmesi yönetimi, televizyonun insanların düşünce ve tutumlarına etkisinden dolayı, önemli sorumluluk yüklendi. Bu sorumluluk yerine getirilirken, yönetim işlevi olarak örgütleme ve örgüt, televizyon istasyonu yönetiminde önemli bir yer almıştır. Çalışmanın birinci bölümü giriş bölümüdür. İkinci bölümde, genel anlamda yönetim ve yönetimin örgütleme işlevi ele alındı. Üçüncü bölümde örgütleme ve örgüt anlatıldı. Dördüncü bölümde, televizyon istasyonlarına genel yönetim ve organizasyon bilgileri açısından bakılmıştır. Beşinci bölümde, televizyon istasyonlarına, kendi içinde yönetim açısından bakılarak, bölümler ve kadrolar tanımlandı. Altıncı bölümde, çeşitli büyüklüklerde örnek televizyon istasyonu örgütleri ve eleştirileri yer aldı. Yedinci bölüm, sonuç bölümünde, genel bir değerlendirmeden sonra elde edilen bulgulara göre geliştirilen örgüt modeli verildi. ivABSTRACT As culture and civilization spread throughout the world, so too did replicated forms of communication. Operational management of time, space, and teamwork became essential to communication. The technology that brought long-distance visual communication is television. Management of television operations is responsible because of the effects of television to human thinking and attitudes. While this responsibility was being carried out, organizing and organization, as a management function, have taken an important place. The first chapter of this study is introduction. In the second chapter, management in general meaning and organizing as a management function have been considered. In the third chapter, organizing has been stressed. In the forth chapter, television stations have been examined with general management and organization informations. In the fifth chapter, management in television stations, descriptions of sections and staffs took place. There are sample television stations organizations in several largeness and their criticisms in the sixth chapter. The seventh chapter, in the conclusion, after a general appraisal, the developed model, according to the findings, has given.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT As culture and civilization spread throughout the world, so too did replicated forms of communication. Operational management of time, space, and teamwork became essential to communication. The technology that brought long-distance visual communication is television. Management of television operations is responsible because of the effects of television to human thinking and attitudes. While this responsibility was being carried out, organizing and organization, as a management function, have taken an important place. The first chapter of this study is introduction. In the second chapter, management in general meaning and organizing as a management function have been considered. In the third chapter, organizing has been stressed. In the forth chapter, television stations have been examined with general management and organization informations. In the fifth chapter, management in television stations, descriptions of sections and staffs took place. There are sample television stations organizations in several largeness and their criticisms in the sixth chapter. The seventh chapter, in the conclusion, after a general appraisal, the developed model, according to the findings, has given.