The effect of the presence of the architect actor in the occupation process on the social and spatial consequences of the action
Mimar aktörünün varlığının işgal sürecinin sosyal ve mekânsal sonuçlarına etkisi
- Tez No: 611919
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA AHSEN ÖZSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kentsel Tasarım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kentsel Tasarım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Araştırmanın giriş bölümünde işgal eyleminin sebepleri, tarihi ve terminolojisine değinilmiştir. Bu bağlamda işgal süreci, motivasyonu (sebebi), problemin çözümü ve sonuç bölümlerinden oluşmaktadır. İlk olarak 1970lerde Avrupa'da erişilebilir konut ihtiyacını karşılamak için bir alanın ''adaptive re-use veya self-build yöntemi ile işgal edildiği görülmüştür. İlk olarak ihtiyaca yönelik olarak başlayan işgaller zamanla örgütlü hale gelmiş ve belirli bir otoritenin yokluğunda belirli sorunlara (konut, sosyal alan, politik görünürlük) çözüm bulma amacını gütmüştür. İşgal sebeplerini çözmek için ikinci aşamada sürece aktörler dahil olmaktadır. Bu aktörler mimar, katılımcı ve topluluk olarak görünmektedir. Katılımcı, süreçte her zaman görünür iken topluluk ve mimarın varlığı farklılık göstermektedir. Aktörlerin varlığına göre ise çözülen problemin sonuçları şekillenmektedir. Bu sonuçlar mekânsal ve sosyal olabilmektedir. İşgal, terminolojisi itibari ile temel olarak bir kent boşluğunun illegal yollarla ele geçirilmesi olarak tanımlanmaktadır. İşgal eyleminin sebeplerini oluşturan motivasyonlar erişilebilir konut amaçlı işgal, sosyal alan yaratma amaçlı işgal ve politik görünürlük amaçlı işgal olarak karşımıza çıkmaktadır. İşgalin eyleminin politik bir yanı olduğunu savunan görüşlerin yanında, politik amaçtan bağımsız olarak ihtiyacı karşılamaya yönelik eylemlerin de işgal literatürüne dâhil edilebileceğini öngören görüşler bulunmaktadır. Bu bağlamda, işgal eyleminin temel motivasyonunun, otoritenin mevcut olmadığı ve / veya mevcut soruna çözüm üretemediği herhangi bir ölçekte sürecin kazanımlarını en üst düzeye çıkarmak için mimarların, kullanıcının ve topluluk aktörlerinin konumlandırılması olduğu söylenebilir. Çalışmanın giriş bölümünün diğer değindiği noktalar çalışmanın amacı ve metodolojisidir. Bu araştırma, işgalin sürekliliğini, problemin çözümünü ve toplu üretim ilişkilerine katkısını sağlamak amacıyla mimarın işgal türlerine göre konumlandırılmasını tanımlamayı amaçlamaktadır. Çalışmada işgal eyleminin sürecinin anlaşılması ve başta mimar aktörü olmak üzere aktörlerin süreçte konumlanışının işgalin sosyal ve mekânsal sonuçlarına etkisinin anlaşılması hedeflenmiştir. Bu bağlamda çalışma metodu temel olarak dört bölüme ayrılmıştır. İlk bölümde işgal eyleminin literatürü araştırılmıştır. Bu bölümde ilk olarak işgal eyleminin terminolojisi ve ilgili terminolojiler araştırılmıştır. İşgal süreci ile alakalı olarak occupation, squat, adaptive re-use, self-build vs gibi terimler incelenir iken, alakalı olarak görülen ve ayrı bir başlık altında incelenen ''katılım'' konusu üzerinde durulmaya değer görülmüştür. Bu bağlamda katılım konusunun tarihi ve günümüzdeki karşılığı da araştırılmıştır. Bu bölümde daha sonra işgal eyleminin dünyadaki tarihi araştırılmış ve daha sonra işgal eyleminin ortaya çıkış sebepleri ile kapitalizm ve mülkiyet kavramları ile ilişkisine değinilmiştir. İşgal eyleminin ortaya çıkış sürecine ve mülkiyet ilişkilerine etki eden kent hakkı gibi kavramlar da yine bu bölümde ele alınmıştır. Çalışmanın ilk bölümü olan literatür araştırmasında son olarak işgal eyleminin Türkiye'deki tarihi ve karşılığı ele alınmış ve dünyadaki tarihi ile birlikte zaman çizelgesi ile özetlenmiştir. Çalışma metodunun ikici bölümü dünyadan ve Türkiye'den işgal örnekleri ile ilgili verileri derleyip özetlemeyi içermektedir. Bu noktada ilk önce bir önceki bölümde yapılan araştırmalar neticesinde işgal olarak tanımlanabilecek alanlar belirlenmiş ve bu alanlarla ilgili veriler derlenerek özet halinde sunulmuştur. Bu noktada işgal alanlarının seçilme kriterlerinden bahsetmekte yarar görülmektedir. Dünyadaki örnekler seçilirken öncelikli olarak veri toplama aşamasında erişilebilir olması ve işgal sürecinin bir noktada önem arz etmesi dikkate alınmıştır. Türkiye'den örnekler seçilirken ise dünya örnekleri kriterlerine ek olarak, işgal vaka örneklerinin kısıtlı olması sebebi ile bu terminolojiye en yakın örneklerin seçilmesine özen gösterilmiştir. Derlenen veriler görseller ile birlikte özetler halinde iki bölüm olarak (Türkiye ve dünyadaki işgal vaka örnekleri) hazırlanmış ve bir sonraki bölüm için sunulmuştur. Çalışmanın üçüncü bölümü bir önceki bölümde elde edilen vaka alanı örneklerinin mekânsal ve sosyal karşılıklarını toplu halde görmek ve analiz etmek için tablolamayı içermektedir. Bu bölümde bir önceki bölümde çıkarılan özetlerin işgal sürecindeki karşılığı hazırlanmıştır. Bu bağlamda, her bir vaka için işgal eyleminin künyesi (ismi, işgal yılı, aktörleri) yanında sebebi, çözümü ve sonucu toplu olarak görülebilmektedir. Bu tablolar üzerinden değerlendirmenin daha kolay olması adına ilk olarak mimar aktörünün olduğu ve olmadığı örnekler lejantlandırılmıştır. Daha sonra işgalin legal olarak durduğu nokta ve motivasyonu ayrı ayrı işaretlenmiştir. Bu işaretlemeler ve vaka alanlarının topluca görülmesinin neticesinde bu bölümle ilgili değerlendirme sunulmuştur. Metodolojinin üçüncü bölümü için yapılan araştırmaya göre mimar aktörünün sürecin mekânsal kalitesini ve buna bağlı olarak sürekliliğini önemli ölçüde etkilediği fakat görünürlüğü noktasında daha arka planda kaldığı görülmüştür. Çalışma metodunun dördüncü ve son bölümünde ise bir önceki bölümde yapılan tablolamalar neticesinde seçilen iki alanın detaylı incelemesi yapılmıştır. Bu alanlar seçilirken dikkat edilen unsurlar bir adet dünyadan, bir adet ise Türkiye'den seçilen örneklerde işgal motivasyonunun ve legal olarak durduğu noktanın benzer olmasıdır. İki örnekte de mimar aktörü yer almış fakat süreçte konumlanışları farklılık göstermiştir. Seçilen İspanya örneği literatür taraması ve veri toplama ile detaylandırılırken, Türkiye örneği (1 Mayıs Mahallesi) için literatür taramasının yanında mahalle sakinleri ve işgal sürecinin tanıkları ile birebir görüşme yapma imkanı da bulunmuştur. Detaylı olarak iki vaka alanının incelenmesinin sonucunda ise mimar aktörünün süreçte tek başına lider olarak davranabildiği gibi, mahalle dayanışmasının içinde yer alabildiği de görülmüştür. Mimarın dayanışma aktörünün bir bileşenini oluşturduğu 1 Mayıs Mahallesi örneğinde sürecin görünürlüğüne de dolaylı yoldan etkisi olduğu görülmüştür. Metodolojinin son bölümünün değerlendirmesi ise mimarın işgal eyleminin sonucunu mekânsal ve sosyal olarak etkilediği yönündedir. Bu bağlamda mimar mekân kalitesini artırmanın yanında buna bağlı olarak sürecin sürekliliğine katkı koymuştur. Bu bölümde ek olarak mimar aktörünün sürecin görünürlüğünü de dolaylı olarak etkileyebileceği görülmüştür. Dünyadan ve Türkiye'den vaka alanları ile ilgili literatür araştırması ile verilerin toplanması, bu verilerin özet halinde sunulmasından sonra; dünyadan 30, Türkiye'den 10 adet incelenen vaka alanlarının süreç ve sonuçlarının tablolaştırılarak bunların değerlendirilmesi gerçekleştirilmiştir. Daha sonra bu tablolardan elde edilen veriler ile iki vaka alanı detaylı olarak incelenmiş, sahada görüşmeler yapılmış ve bu çalışmadan elde edilen sonuçlar değerlendirme olarak sunulmasının yanında tablo ile özetlenmiştir. Bu değerlendirme neticesinde çalışma sürecinin başında mimar ve kullanıcı olarak tanımlanan aktörlerin çalışma sonucunda farklılaştığı görülmektedir. Mimar, katılımcı ve topluluklar olarak görülen işgal aktörleri sürece etkileri itibari ile farklı noktalarda durmaktadırlar. Üzerinde durulan mimar aktörü işgal sürecini belirgin olarak iki şekilde etkilemektedir: mekân kalitesi ve süreklilik. Mimarın bulunduğu vakalarda sürecin planlı bir şekilde ilerlediği, işgal edilen boşlukların daha etkili değerlendirildiği görülmektedir. Bu, mekan kalitesinin ve standartlarının yüksek olmasına yol açmaktadır. İkinci olarak mimar toplulukların olmadığı vakalarda süreci yöneten aktör olarak görünmekte ve sürecin planlanmasına bağlı olarak işgalin sürekliliğine pozitif etki etmektedir. Tahliye durumunda işgal mimar varlığında tekrar planlanabilmekte ve başka bir konumda sürdürülebilmektedir. Mimar aktörü süreçte tek başına yönlendirici rolünde görünebildiği gibi topluluk aktörü ile birlikte hareket ettiği örnekler de görünmektedir. Bu durumda işgalin ölçeğine ve görünürlüğüne de dolaylı olarak katkı koymaktadır.
Özet (Çeviri)
In the introduction part of the study, the reasons, history and terminology of the occupation are mentioned. In this context, the occupation process consists of motivation (cause), solution of the problem and conclusion. First, in the 1970s, it was seen that an area was occupied by adaptive re-use or self-build method to meet the need for accessible housing in Europe. The occupations that first started towards the needs became organized in time and aimed to find solutions to certain problems (housing, social space, political visibility) in the absence of a certain authority. Actors are involved in the second stage to solve the problem that causes occupation. These actors appear to be architects, participants and communities. While the participant is always visible in the process, the presence of the architect and the community differs. According to the presence of actors, the results of the problem solved are shaped. These results can be spatial and social. Occupation is defined as the illegal seizure of an urban void in terms of its terminology. The motivations that constitute the causes of the occupation are accessible residential occupation, occupation for creating social space and occupation for political visibility. Besides the arguments that the action of the occupation is a political aspect, there are some arguments that the actions aimed at meeting the need, regardless of the political purpose, can be included in the occupation literature. In this context, it can be said that the main motivation of the act of occupation is the positioning of architects, users and community actors in order to maximize the gains of the process on any scale where the authority does not exist and / or cannot solve the existing problem. Other points of the introduction part of the study consist of the purpose and methodology of the study. The aim of this research is to define the position of the architect in the process in order to provide continuity of occupation, solution of the problem and contribution to collective production relations. In this study, it is aimed to understand the process of occupation and the effect of the positioning of actors, especially architect actor, on the social and spatial consequences of the occupation. In this context, the study method is basically divided into four parts. In the first part, the literature of the occupation was investigated. In this section, the terminology of the occupation action and related terminologies are first investigated. While the terms occupation, squat, adaptive re-use, self-build, etc. are examined in relation to the occupation process, it is worth noting that participation is considered relevant and examined under a separate heading. In this chapter, the history of the occupation in the world is investigated and then the reasons of the occupation and its relationship with the concepts of capitalism and property are discussed. Finally, history of occupation in Turkey and the world were summerized with the timeline. In the second part of the research method, data related to the occupation examples from the world and Turkey are summarized. At this point, as a result of the researches carried out in the previous section, the areas that could be defined as occupation were identified and the data related to these areas were compiled and presented in summary form. At this point, it is useful to mention the selection criteria of occupation areas. While selecting the examples in the world, it was taken into consideration that the data collection phase was accessible and the occupation process was important at some point. When selecting the samples from Turkey, in addition to the first criterias, because samples are restricted, examples closest to this terminology has been selected. The collected data is summarized in two portions with visuals (Turkey cases and cases from around the world) has been prepared and submitted to the next section. The third part of the study includes tabulation to collectively analyze and see the spatial and social equivalents of the case samples obtained in the previous section. In this context, for each case, the act of occupation (name, year of occupation, actors) as well as its cause, solution and outcome can be seen collectively. In order to make it easier to evaluate these tables, firstly the examples with and without the architect actor have been legended. Then the point where the occupation stood legally and the motivation was marked separately. As a result of these markings and the fact that the case areas are seen collectively, the evaluation related to this section is presented. According to the research conducted for the third part of the methodology, it has been observed that the architect actor has a significant effect on the spatial quality of the process and the continuity of the process, but remains in the background in terms of its visibility. In the fourth and last part of the study method, two selected fields were examined in detail selected as a result of the tables in the previous section. The point of attention in the selected examples is that the motivation of occupation and the point where it stands legally similar. The architect actor was involved in both cases but their position in the process was different. The selected Spanish sample was elaborated with literature review and data collection. The case of Turkey (May 1 Neighborhood) beside literature research, in-person interviews with witnesses and residents of the occupied process were also found. As a result of the investigation of two case areas in detail, it was seen that the architect actor could act as a leader in the process alone and could take part in the neighborhood solidarity. In the example of the May 1 neighborhood, where the architect is a component of the solidarity actor, it has been found to have an indirect effect on the visibility of the process. The evaluation of the last part of the methodology is that the architect's spatial and social influences on the outcome of the occupation. In this context, the architect has contributed to the continuity of the process in addition to increasing the quality of the space. In this section, it is seen that the architect actor may indirectly affect the visibility of the process. Collecting the data with literature research, after presenting these data in summary; 30 world, 10 Turkey cases, performed to evaluate the process and the results tabulated. Then, the data obtained from these tables were examined in detail in two case fields, interviews were conducted in the field and the results obtained from this study were presented as an evaluation as well as summarized in the table. As a result of this evaluation, it is seen that the actors defined as architects and users at the beginning of the study process differed as a result of the study. The occupation actors, seen as architects, participants and communities, stand at different points in terms of their impact on the process. The emphasized architect actor affects the occupation process in two ways: space quality and continuity. It is seen that in the cases where the architect is present, the process proceeds in a planned manner and the occupied spaces are evaluated more effectively. This leads to high space quality and standards. Secondly, the architect appears to be the actor who directs the process in the absence of communities and positively affects the continuity of the occupation depending on the planning of the process. In case of evacuation, the occupation can be re-planned in the presence of the architect and maintained in another position. The architect actor can be seen as a leading actor in the process, and there are examples where he acts with the community actor. In this case, it also indirectly contributes to the scale and visibility of the occupation.