Resource allocation in multi-target attacker-defender games
Çok hedefli savunma oyunlarında kaynak dağılımı
  1. Tez No: 611920
  2. Yazar: İLKNUR SİNGİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PELİN GÜLŞAH CANBOLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Olası hedeflerin korunması amacıyla bütçe kısıtının var olduğu durumlarda kaynakların efektif bir şekilde dağılımı zorlayıcı bir problem olmuştur. Bu tezde saldırgan ve savunan arasında çok sayıda hedefi içeren bir oyunu inceliyoruz. Savunucunun efektif bir şekilde dağıtması gereken kısıtlı bir bütçesi olduğunu varsayıyoruz. Amacımız oyundaki Nash dengesini bulmak, saldırgan ve savunucunun yatırım stratejilerini incelemek, bütçe dağılımını kavramak ve modelde var olan parametrelerin -hedefin saldırgan ve savunucu için değeri, savunucunun bütçesi, yatırımın efektif kullanım katsayısı- değişiminin bütçe dağılımına etkisini incelemektir. Oyuncuların birbirlerinin stratejilerini gözlemlemeden karar verdiği eşzamanlı bir oyun modeli ile savunucunun yatırım stratejisine saldırgandan önce karar verdiği ardışık bir oyun modelini ele alıyoruz. Önce tek hedefli problemi çözümlüyoruz, ardından iki hedefli problem için Nash dengesini karakterize ederek analitik çözümler elde ediyoruz, son olarak çoklu hedef problemini çözümlemek adına dinamik programlama formülasyonu sunuyoruz. Modelimizi ve sonuçlarımızı sayısal örneklerle gösteriyoruz. Bu örnekler aracılığı ile parametrelerdeki değişimlerin, hedef değerlerindeki farklılıkların ve oyundaki bilgi akışının dengelerde oluşturduğu etkileri gözlemliyoruz.
Özet (Çeviri)
The optimal allocation of resources over the protection of several potential targets under a defense budget constraint is a challenging problem. In this thesis, we consider a game between an attacker and a defender who are competing over multiple targets. The defender has a limited amount of resources that need to be divided among multiple targets in an efficient manner. Our purpose is to identify the Nash equilibrium of this game, investigate the equilibrium investment strategy of the attacker and of the defender, gain insight into the allocation of the budget, and into the effects of changes in various model parameters, including the attacker's and the defender's valuations of the targets, the defense budget, and the efficiency of each party in their use of resources. While we consider also the sequential-move game where the defender decides first and the attacks follows, we mostly concentrate on the simultaneous-move game, where the parties decide simultaneously without observing each other's decisions. We solve the single-target problem explicitly, provide a characterization for the two-target problem, and propose a dynamic-programming formulation for the multi-target problem. We provide numerical examples to illustrate our model, results, and approach. Through these examples, we also make observations about the sensitivity of the equilibrium to changes in parameters, to the asymmetry of target valuations, and to the informational structure of the game.