Science teachers' perspectives on benefits and problems faced using tablet computers in science education: The story from a secondary school in Turkey
Fen eğitiminde tablet bilgisayarların kullanılmasında karşılaşılan problemlere ve kullanılmasının faydalarına fen bilgisi öğretmenlerinin bakış açıları: Türkiye'de bir ortaokul örneklemi
  1. Tez No: 808399
  2. Yazar: SILA KAYA
  3. Danışmanlar: DR. JOCELYN WISHART
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: University of Bristol
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bilgi ve iletişim teknolojileri ve bilimin kullanımının amaçlarının karşılaştırması doğrultusunda, bu amaçlar arasındaki tutarlılık gösteriyor ki, bu amaçlar kişisel tablet bilgisayarların (KTB) kullanılmasıyla başarılabilir. Böylelikle, sınıflarda ilk uygulayıcı oldukları için, öğretmenlerin tutumlarının fen eğitiminde KTB'nin uygulanmasında önemli bir etkisi olabilir. Bu nedenle, ilgili çalışmaların yetersizliği Türkiye'de fen eğitiminde KTB kullanılmasında karşılaşılan problemlere ve kullanılmasının faydalarına fen bilgisi öğretmenlerinin bakış açılarının araştırılmasına duyulan ihtiyaca işaret ediyor. Dahası, bu tezde, KTB'nin fen sınıflarında kullanımının kolay olup olmadığı ve sorunların nedenleri konusunda öğretmenlerinin görüşlerini değerlendireceğim. Teorik çerçeve olarak interpretivist paradigmanın kullanılmasıyla belirlenen araştırma soruları temelinde araştırmanın metodolojisi belirlendi, ve böylece araştırma metodolojisi fenomenolojik yaklaşım ve araştırma metodu nitel araştırma olarak seçildi. Bu bağlamda, veri toplamada yarı yapılandırılmış görüşmeler ve çalışmanın analizinde tematik analiz metodu kullanıldı. Görüşmelerin pilot çalışması 3 öğretmenle yapıldı ve ana araştırma görüşmeleri 8 başka öğretmen ve 1 teknoloji öğretmeni ile yürütüldü. Bulgular KTB kullanımında altyapı sorunları olduğuna ve öğretmenlerin pedagojik ve teknik bilgilerinde eksiklik olduğuna dair zorlukları ve fen sınıflarında görsel destek sağlanması ve zaman kazanma gibi faydaları işaret eden literatür çalışmalarını destekledi. Genel olarak öğrencilerin motivasyonlarında eksiklik belirlendi. Bu sorun öğrenciler ve öğretmenler tarafından KTB'nin verimli kullanılmasının farkındalığındaki eksiklikten kaynaklanıyor olabilir. Bu araştırma çalışması KTB'nin kullanımının kolaylığı ve varolan bilgi arasındaki ilişki üzerine öğretmenlerin fikirleri konusunda literatüre katkı sağlamıştır. Ek olarak, bu araştırma fen eğitiminde yeni bilgi ve iletişim teknolojilerinin kullanılmasından önce ne yapılması gerektiğine dair öğretmenlerin görüşlerini sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Comparing the aims of science and the Information and Communication Technology (ICT) use, consistency between these aims points these goals may be achieved by using and engaging with Tablet Personal Computers (TPCs). Therefore, teachers' attitudes may have a significant influence on the integration of TPC in science education because of being the first implementer in classrooms. However, the lack of adequate relevant studies arises a need to research on science teachers' perspectives on problems and benefits faced using TPC in science education in Turkey. Furthermore, I will attempt to evaluate teachers' views on whether or not it is easy to use TPC in science classes, and the causes of the issues. The choice of research methodology is based on the research questions determined by the use of the interpretivist paradigm as the theoretical framework and thus, my research methodology is a phenomenological approach as well, the qualitative method is preferred as the research method. In this context, semi-structured interviews have been used for data collection and the thematic analysis method has been used for analysing the data in this study. The interviews have been piloted by three teachers and the main interviews have been applied to another eight science teachers and one ICT teacher. The findings supported the literature in some points on its obstacles such as infrastructure problems and lack of pedagogical and technical knowledge on TPC use, and its benefits such as saving time and providing a visual support in the science classes. The discrepancy is mainly based on students' motivation and this is because of being unaware of the best use of TPC by teachers and students. This exploratory study has extended the literature regarding teachers' opinion on the relationship between prior knowledge and ease of use TPC. Additionally, this research illustrates teachers' viewpoints on what should be done before applying a new ICT tool in science classes.