Türkiye'de mesleki eğitimin yeniden yapılanması
  1. Tez No: 61204
  2. Yazar: HÜSEYİN İSLAMOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NÜKET SARAÇEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Education and Training, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
ÖZET Mesleki eğitim, işlerin gerektirdiği nitelikler ile bireysel yeteneklerin uyumlaştırılması sürecidir. Mesleki eğitim sadece çalışanların değil, işletmelerin ve tüm ekonominin başarısında büyük önem taşımaktadır. Ekonomik ve teknik gelişmeler nitelikli eleman ihtiyacını sürekli artırmaktadır. Bu ihtiyaca cevap verebilecek sistem ise mesleki eğitimdir. Mesleki eğitim nitelik kazandırmaya yoluyla istihdamı artırırken, nitelik artırma yani hizmet içi eğitim yoluyla da çalışanların verimlilik düzeyini yükseltmektedir. Ülkemizde mesleki eğitim kamu çabaları ile verilmektedir. Oysa sistemin başarısı işçi, işveren ve devlet kesimlerinin yeterli düzeydeki işbirliğine bağlıdır. Mesleki eğitimin etkinliğinin artırılması ve Batı standartlarına uyum sağlanması amacıyla yeniden yapılanması çalışmamızın temel konusunu oluşturmaktadır. Bu kapsamda birinci bölümde, mesleki eğitim hakkında çeşitli bilgilere yer verilerek ülkemizdeki mesleki eğitimin çerçevesi sunulmuştur. İkinci bölümde ise mesleki eğitimi etkileyen çeşitli faktörler ve uygulamadaki aksaklıklar nedenleriyle ortaya konulmuştur. Ülkemizde mesleki eğitimin yeniden yapılanması gereği ve yapılanma süreci yine bu bölümde ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The education of proffesion is the process of harmonying the abilities of idividual and qualities required by the works. The education of profession is not only of importance in the success of emplayees but also in the succeess of firms and of whole economy. The economical and technical improvements increases the need of qualified employees. The system, able to answer this need, is the education of profession. By the way of gaining quality while the education of of profession increases employment, it increases productivity level of employees by the way of quality increasing, that is, education in service. In our country, the education of profession is given by the attempts of public. But the success of system depends on the cooperation of workers, emplayers and slate in enough levels. By the purpose of in creasing the efficiency of western standarts the rebuilding of education of profession is fundamental subject of our study. In this involement the frame of profession in our country has been presented in the first chapter, giving various information about the education of profession and the defects in application with their causes have been studied. The necessity of rebuilding the education of profession in our country and the process of rebuilding are also dealt with this chapter.