1980-1990 döneminde Türkiye'de iç ekonomik dengeler
  1. Tez No: 61203
  2. Yazar: H.TAMER HAVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERGÜL HAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 248
Özet
ÖZET Türkiye'de, 1970'li yılların sonlarına doğru ortaya çıkan ekonomik kriz ve durgunluk, ülkede ekonomik dengelerin bozulmasına ve sosyal huzursuzluklara neden olmuştur. Ekonomide ortaya çıkan bu durumun başlıca sebeplerini; enflasyon, kamu açıkları, işsizlik, yatırımların azalması ve bunların sonucunda oluşan yetersiz büyüme ile iç ve dış dengesizliklerin meydana gelmesi oluşturmuştur. Bu olumsuz ekonomik tablodan kurtulabilmek amacıyla 24 Ocak 1980'de Ekonomik İstikrar Tedbirleri uygulamaya konulmuştur. On yılı içeren bu kararlar, ekonomide yapısal değişikliği öngörmüş, böylece iç ve dış ekonomik dengeleri sağlamaya yönelik çalışmalar başlatılmıştır. Bu çalışmalar sonucunda ülke ekonomisi krizden kurtulmuş, ekonomide dengeler yavaş yavaş sağlanmış, ancak üç-dört yıl gibj süren bu durum yeniden bozulmuştur. 1980-1990 dönemini bütün olarak ele alarak yaptığımız inceleme sonucunda, dönem içinde yeterli bir büyümenin sağlanamadığı ve iç ekonomik dengelerin sağlanmasında olumlu gelişmeler olmasına rağmen, dengesizliklerin giderilemediği tesbit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The economic stagnation and crisis which broke out in Turkey towards the end of the 1970's, resulted in the destruction of the balance of economic forces and the social disturbances. The reason behind this economic development, decrease in investments, the ensuing inadequate economic growth rate and the internal and external instabilities. To get rid of this troublesome economic picture, Economic Stability Measures were put into effect on January 24, 1980. These measures, supposed to be valid for ten years, aimed at structural changes and thereby new steps were taken to balance the internal and external economic forces. In the aftermath of these steps the economic crisis in the country disappeared, the economic forces were balanced. But in the next few years, the situation deteriorated again. In consequence of our research in which a period of ten years between 1980 and 1990 were taken as a whole, it became quite clear that, in the course of the period under study a sufficient growth rate could not have been reached and instabilities could not be eliminated, in spite of the fact that progress were made to balance the internal economic forces.