Foreign policy operational codes of European populist radical right leaders
Avrupalı popülist radikal sağ liderlerin dış politika operasyonel kodları
- Tez No: 612242
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM ÖZGÜR ÖZDAMAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 219
Özet
Avrupa'da son dönemde, popülist radikal sağ, hem akademi hem de siyaset çevrelerinde popüler ve üzerinde çokça tartışılan bir konu olmuştur. Ancak, Avrupalı popülist radikal sağ (APRS) liderlerin ve partilerin artan etkisi ve görünürlüğüne rağmen, dış politika inançları, Uluslararası ilişkiler (Uİ) ve dış politika analizi (DPA) araştırmacıları tarafından yeteri kadar ilgi görmemiştir. Bu doğrultudan, bu çalışma, DPA ve popülist radikal sağ literatürlerini, ampirik ve teorik olarak güçlü bir analizle bir araya getirerek literatürdeki bu boşluğu doldurmayı amaçlamaktadır. Dokuz önemli APRS liderin dış politika inançlarının operasyonel kod analizini yaptığımız bu çalışmada, APRS liderlerinin hem kendi arasında hem de ortalama dünya liderine kıyasla gösterdikleri benzerlik ya da farklılıkları bulmak amaçlanmıştır. Akabinde ise, bu benzerlik ve farklılıkların altında yatan sebepler tartışılmıştır. Bulgular, politik evren hakkındaki inançlar açısından, APRS liderlerin iki gruba ayrılabileceğini gösteriyor: Yerliciliğin popülizme baskın geldiği örneklerde APRS liderler politik evreni daha çatışmacı görürken, aksi durumda daha çatışmacı görmemektedirler. Öte yandan, dış politika enstrümanları açısından ise, sonuçlar APRS liderlerle çatışmacı bir dış politikayı doğrudan ilişkilendirmenin mümkün olmadığını göstermektedir. Bu çalışmanın, APRS liderlerin dış politika inançları ile ilgili sunduğu önemli bulguların yanında, yeterli ilgiyi görmeyen bu alandaki gelecek çalışmalara da temel hazırlayacağına inanıyoruz.
Özet (Çeviri)
Recently, both in scholarly and policy circles, the populist radical right has been a popular and contested topic in Europe. Despite the increasing influence and visibility of European populist radical right (EPRR) parties and leaders, their foreign policy beliefs have not been studied thoroughly by scholars of International Relations (IR) and Foreign Policy Analysis (FPA), with a few descriptive exceptions. This study aims at filling this gap by linking the FPA and populist radical right literatures with an empirically and theoretically robust analysis. With an operational code analysis of the foreign policy beliefs of nine prominent EPRR leaders, this dissertation first seeks similarities or differences between EPRR leaders and also compare them to the average world leader, and then discuss the underlying reasons for the presence or lack of these similarities and differences. On the one hand, the results show that, in terms of beliefs about the political universe, the EPRR leaders can be grouped into two categories: Where nativism dominates over populism, the EPRR leaders' beliefs about the political universe are more conflictual and vice versa. On the other hand, in terms of beliefs about foreign policy instruments, the general picture shows that the EPRR leaders are not and will not necessarily be conflictual. This study presents significant findings about the foreign policy beliefs of EPRR leaders and may also provide a basis for future research in this under-studied field.