Basın ve siyaset ilişkilerinin, kamuoyu oluşturma bağlamında yapısal incelemesi ve Türkiye'de 'Susurluk Olayı''ndaki uygulamalı konumu karşısında yeniden düzenlenmesi
- Tez No: 61232
- Danışmanlar: PROF. DR. İNAL CEM AŞKUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, İletişim Bilimleri, Political Science, Communication Sciences
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
ÖZET Bu çalışma basın ve siyaset arasındaki ilişkilerin; özellikle kamuoyu oluşturma bağlamında yapısal incelemesi ve bu ilişkilerin Türkiye'de,“Susurluk Olayı”olarak tanımlanan olgudaki rolü içinde; uygulamalı konumda yeniden düzenlenmesini ortaya koymaktadır. Bu amaçla öncelikle; yukarıda anılan konuyu oluşturan kavramlar tekil olarak ele alınmış ve daha sonra bu kavramlar; birbirleri ile olan ilişkileri içerisinde yeniden değerlendirilmiştir. Çalışmada, bu değerlendirmeler yapılırken kamuoyu kavramı; oluşum özellikleri ve toplumsal iletişimi açısından ortaya konulmuştur. Tezin kuramsal bölümünde, yukarıda verilen konuyu çevreleyen diğer ilişkileri de aydınlatmak bakımından; basın yasaları ve hukuku ile sansür olgularının da, siyaset ilişkiler bağlamında değerlendirilmelerine yer verilmiştir. Bu bölümde kamuoyunun oluşumu ve bu oluşumun değerlendirilmesi bakımından önemli görülen; kamuoyu araştırmaları ve bunların basın ile ilişkileri de incelenmiştir. Tezin uygulamalı bölümünde; Türkiye'de, kamuoyunda“Susurluk Olayı”olarak yansıyan konu; basın ve siyaset ilişkilerinin kamuoyu oluşturma bağlamında yapısal incelemesi düzeyinde ele alınmıştır. Bu amaçla; öncelikle,“Susurluk Ölayı”nm basın ve kamuouyundaki yansımasıyla gelişimi özetlenmiştir. Ardından“Susurluk Olayı”, basın ve siyasetin kurumsal ilişkileri ile kamuoyunun oluşumu ve toplumsal iletişimi açısından değerlendirilmiştir. Son olarak da;“Susurluk 01ayı”run kamuoyu ve siyaset ilişkilerinde basının işlevleri açısından değerlendirilmesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study covers, the structural examination of relationships between press and politics, according to the formation of public opinion and reerganization of these relationships depending on their role within the so called“Susurluk Case”in Turkey. In order to achieve this purpose, the concepts that constitute the subject mentioned above are handled one by one and after that, these concepts are evaluated within the relations among them. While the evaluations were being carried out, the concept of public opinion is stated according to its formation and social communication. In this theoretical section of the thesis, the laws of press and the cencorship process are evaluated through their relations to politics. In this section, the public opinion polls and their relations with press that are considered to be important within the process of formation and evaluation of public opinion are also examined. In the section on application of the thesis, the subject which is reflected as“Susurluk Case”within its formation of public opinion process in Turkey is evaluated according to the structural examination of the relations between the press and politics within the context of the formation of public opinion. In order to achieve this purpose, the development and reflection of“Susurluk Case”, within the process of public opinion formation and on the press are mentioned. After that,“Susurluk Case”is evaluated according to the institutional relationships between the press and politics and the formation with the social communication of public opinion. Finally, the evaluation of“Susurluk Case”are carried out through the perspective of the functions of press that exist in between the relations between public opinion and politics.