İşe devamsızlık sorunu, nedenleri, sonuçları, çözüm önerileri ve bir uygulama
- Tez No: 61231
- Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN GEYLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Personelin işe devamsızlığı çok ciddi bir disiplin sorunudur.Devamsızlık tanım olarak, personelin işteki başarısızlığını anlatan ve çalışma programlarında izlenen, personelin özürsüz işe gelmeme durumudur. Devamsızlık tek bir endüstri dalında veya belli bir alanda görülmez. Bu, hemen hemen her örgütü ilgilendiren bir sorundur. Bu sorunun kökeninde pek çok neden yatmaktadır ve bu nedenlerin çoğu düzeltilebilir. Bu çözümlerden en dikkate değer olanı davranışsal değişim programlarıyla personele pozitif destek yermektir. Cinsiyet, yaş, medeni durum, 0-6 yaştaki çocuk sayısı, iş tatmini, motivasyon, konut ve yerleşim, işteki çalışma süresi, gelir durumu ve çalışma koşulları gibi değişkenler devamsızlık üzerine etki eden etkenlerden bazılarıdır. Araştırmalar, iş tatmin düzeyi ile bazı iş davranışları arasında ilişki olduğunu saptamıştır. İş tatmini ile verimlilik arasında kesin bir ilişkiden söz edilememektedir. Öte yandan, iş tatmini ile işletme açısından yüksek maliyete yol açtığı için genelde istenmeyen işe devamsızlık ve personel devri arasında ters yönlü bir ilişki vardır. Diğer bir anlatımla, işinden hoşnut olmayan bir personel daha çok işe devamsızlık ve işten ayrılma davranışları göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Personnel absenteeism is serious discipline problem. Absenteeism is the failure of workers to report on the job when they are scheduled to work. Absenteeism is not unique to any industry or geographic area. It continues to be a major problem for every organization. High absenteeism is a chronic problem in certain industries and the sick leave benefit plan may be costly when fully used by employees. Many causes lie at the root of this problem and countless remedies have been tried to deal with these causes. Most notable among these are behavior modification programs that employ either positive reinforcement The variables as age, marital state, number of 0-6 age group children, job satisfaction, motivation, housing condition and distance from work, work years, wages and work patterns found to be effecting the absence behavior significantly. Research results aren't supportive of the assumption that high levels of job satisfaction will lead to high levels of productivity. On the other hand there is definite relationship between absenteeism and job satisfaction and turnover.