Piyano eğitiminde yansıtıcı düşünmenin kullanımı ve etkililiği(Devlet konservatuvarları ses eğitimi anasanat dalları örneği)
Effectiveness and usage of reflective thinking at the piano education(Example of state conservatory vocal training main art department )
  1. Tez No: 228386
  2. Yazar: HEPŞEN OKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ UÇAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 207
Özet
Bu araştırma Devlet Konservatuvarları ses eğitimi anasanat dallarında verilen piyano eğitiminde yansıtıcı düşünmenin yerini, yansıtıcı düşünme becerilerinin ne ölçüde kullanıldığını ve bu becerilerin piyano öğrenmedeki etkililik düzeyini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmada biri betimsel ve diğeri deneysel olmak üzere iki yöntem kullanılmıştır. Araştırmanın betimsel kısmında ses eğitimi anasanat dallarında piyano dersi alan öğrenciler ile bu öğrencilerin piyano derslerine giren öğretim elemanlarının yansıtıcı düşünmeye ilişkin görüş ve düşüncelerini belirlemek amacıyla anket uygulanmış; deneysel kısmında ise öntest-sontest kontrol gruplu model kullanılmıştır.Araştırmanın evrenini Devlet Konservatuvarları ses eğitimi anasanat dallarında öğrenim gören 3. ve 4. sınıf öğrencileri ve bu öğrencilerin piyano derslerine giren öğretim elemanları oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemi ise söz konusu anasanat dallarında 2007-2008 öğretim yılında öğrenim görmüş olan 3. ve 4. sınıf öğrencileri ile onların piyano derslerine girmiş olan öğretim elemanlarından oluşmuştur. Örneklem oluşturulurken program süreleri çok kısa ve çok uzun olan anasanat dalları kapsam dışında bırakılmıştır. Araştırmanın betimsel kısmında 70 öğrenci ve 30 öğretim elemanı, deneysel kısmında ise 10'u deney grubunda, 10'u kontrol grubunda olmak üzere 20 öğrenci yer almıştır.Araştırmanın deney grubuna uygulanan denel işlem 3 piyano eğitimcisi tarafından izlenmiştir. Yansıtıcı düşünme becerilerini kullanma açısından deney grubu ile kontrol grubu arasında fark olup olmadığı `'Anova'' ve `'t''testi ile ortaya konulmuştur. Anketle toplanan verilerin çözümlenmesinde ise frekans (f) ve yüzde (%) kullanılmıştır.Verilerin çözümlenmesi sonucunda, elde edilen bulgularda öğrenci ve öğretmenlerin piyano eğitiminde yansıtıcı düşünme becerilerine büyük ölçüde yer verdikleri belirlenmiştir. Elde edilen bulgulara göre öğrencilerin `'en çok'' sınavlardan önce etüd veya eseri hatasız çalma durumunu kontrol etme, `'en az'' ise eserin bestecisi ve dönemine dair araştırma yapmada; öğretim elemanlarının ise `'en çok'' eser seçiminde öğrencinin teknik ve müzikal gelişimini göz önünde bulundurmada, `'en az'' ise öğrencilerle toplu ders yapma etkinliğinde bulunma davranış ve tutumlarını gösterdikleri saptanmıştır. Denel işlemde uygulanan öğretim sonucunda deney grubunun yansıtıcı düşünme becerilerini kullanma ve piyano öğrenme düzeylerinde artış olduğu belirlenmiştir.Araştırmada genel anlamda Devlet Konservatuvarlarının Ses Eğitimi Anasanat dallarında uygulanan piyano eğitiminde yansıtıcı düşünme odaklı öğretimin, öğrencilerin piyano öğrenmelerinde etkili olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Bu sonuca bağlı olarak, bu tür uygulama ve araştırmaların konservatuvarların yaylı ve nefesli çalgılar ile kompozisyon ve müzikoloji gibi diğer anasanat dallarında da yapılmasının yararlı olabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This research has been done for the purpose of marking the place of reflective thinking, how far reflective thinking skills being used and to determine those skills? level of effectiveness at learning the piano. Two methods has been used in this research one is descriptive and the other is experimental. At the descriptive part of the research a questionnaire has been applied to the students who are taking piano lessons at the Vocal Training Main Arts Department and to their instructors for he purpose of determining their thoughts and opinions related to reflective thinking; at the experimental part pretest-posttest control group model has been used.The population of the research is made up of 3. and 4. grade students of Vocal Training Main Arts Department and their piano lesson instructors. The research?s paradigms are made up of 3. and 4. grade students who are being educated in the mentioned discipline during the 2007-2008 school year and their piano lesson instructors. Main art disciplines with very long and very short program durations have been excluded while forming the paradigms. At the descriptive part of the research seventy students and thirty instructors, and at the experimental part of the research, ten students in the experiment group and ten in the control group, total twenty students took part.Empiric procedure which was applied to experimental group of the research has been monitored by three piano instructors. ?Anova? and ?t? test are used to present the difference, if there is any, in using reflective thinking skills between the experimental group and the control group. Frequency (f) and percent (%) have been used in analyzing the data which was collected via the questionnaire.As a result of data analysis, the findings obtained by the student and teacher reflective thinking skills in piano education they are determined to a large extent used. According to the findings obtained from students the `?best?? study or work before the exam to check the status of play flawlessly, `?at least?? the composer and the period of work in research. At The Teaching staff work in the `?best behavior?? to consider the students technical and musical development, `?at least??collective activity that students were doing courses. The experimental procedure applied in the experimental group's reflective thinking skills education as a result of an increase in the level of use and were determined to be learning piano.It came through that the education which focuses on reflective thinking in conservatory vocal training main art departments is generally effective on students learning piano. Related to that result, it has also been thought that this kind of application and researches can be useful on the other main art departments of bow instruments, wind instruments, composition, musicology.