Orhan Kemal'in hikayelerinde çalışma hayatı
Working life in Orhan Kemal's stories
  1. Tez No: 612372
  2. Yazar: NURGÜL DOKUYAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALPAY DOĞAN YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Orhan Kemal, Cumhuriyet döneminde kaleme aldığı eserlerle adından sıkça söz ettirmiş bir yazardır. Yazdığı roman ve hikâyelerle Türk edebiyat tarihinde önemli bir yere konumlanmıştır. Geçimini sağlamak adına, yazın hayatına adım attığı günlerden son demlerine kadar bu yazın yolculuğunu sürdürmüş ve pek çok eseri okuyucu ile buluşturmuştur.Biz, çalışmamızda Orhan Kemal'in hikâyelerinde geniş yer kapladığını gözlemlediğimiz 'çalışma hayatı'nı konu edindik. Çalışma hayatında yer alan kahramanlar ile bu kahramanların sosyal ve ekonomik bağlamda var olan durumlarını da inceleme alanına dâhil ettik. Bu çalışmanın amacı daha önce Orhan Kemal hikâyeleri üzerine pek çok bilimsel çalışma söz konusu edilse de bu bağlamdaki eksikliği gidermektir.
Özet (Çeviri)
Orhan Kemal is a writer who has made a name for himself with his works written during the republican period. He wrote novels and stories is an important place in the history of Turkısh literatüre. He continued his writing life from the first days stepped into writing to make his and brought together many works with readers. İn the study we, focused on working life which we observe that occupies a large place in Orhan Kemal stories. İn working life inclued heroes and their social and economic position review area. Purpose of the study, although there have been many scientific studies on Orhan Kemal stories before in working context eliminate the deficiency.