2001 tarihli su altı kültürel mirasının korunmasına dair UNESCO konvansiyonunun değerlendirilmesi
Evaluation of 2001 UNESCO convention on the protection of the underwater cultural heritage
  1. Tez No: 612371
  2. Yazar: ÖZLEM BERBEROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN KARAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Sanat Tarihi, Uluslararası İlişkiler, Law, Art History, International Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Gelişen deniz teknolojisi ile birlikte deniz alanlarında daha derinleri keşfetmek mümkün hâle gelmekte ve bu durum su altı kültürel mirasının gün geçtikçe daha korunmasız hâle gelmesine sebep olmaktadır. Dolayısıyla su altı kültürel mirasının evrensel düzeyde korunmasını sağlayacak nitelikteki hukuki enstrümanlara ihtiyaç gündeme gelmektedir. Çalışma kapsamında bu amaca hizmet eden, 2001 tarihinde kabul edilmiş olan UNESCO Konvansiyonu değerlendirilmektedir. Çalışmanın birinci bölümünde, UNESCO Konvansiyonunun tarihsel gelişimi incelendikten sonra Konvansiyonun amacı, hukuki mahiyeti, uygulama alanı, Konvansiyonda değişiklik yapılması, Konvansiyona çekince koyma yasağı ile Konvansiyon kapsamında uyuşmazlıkların çözümü irdelenmektedir. Bu bölümde son olarak Konvansiyon ile UNCLOS' un ilişkisi ele alınmaktadır. Çalışmanın ikinci bölümünde, UNESCO Konvansiyonunda ortaya konulan koruma rejimi irdelenerek, Konvansiyonun su altı kültürel mirasının korunması için yer verdiği temel prensipler çerçevesinde devletlere yüklediği yükümlülükler ve taraf devletlerin farklı deniz alanlarındaki su altı kültürel mirasını koruma yetkisinin kapsamı açıklanmaktadır. Çalışmanın son bölümü olan üçüncü bölümünde ise, UNESCO Konvansiyonuna taraf olmayan bazı devletlerin taraf olmaktan kaçınmasının sebeplerine değinildikten sonra Türkiye'nin Konvansiyona taraf olmaması ve genel yaklaşımı ayrıntılı olarak incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
With the advancing marine technology, it becomes possible to explore deeper in the marine areas, which makes the underwater cultural heritage more and more vulnerable. Therefore, there is a need for sufficient legal instruments to ensure the universal protection of the underwater cultural heritage. In this study, The UNESCO Convention, which was adopted in 2001, will be evaluated for this purpose. In the first part of the study, after examining the historical development of the UNESCO Convention, the purpose of the Convention, its legal nature, its application area, the amendment of the Convention, the prohibition of making reservations to the Convention and the resolution of disputes within the Convention are examined. In this context, this section will be ended with the assessment of the relationship between the Convention and UNCLOS. In the second part of the study, the protection regime laid down in the UNESCO Convention is examined and the obligations imposed on the states within the framework of the fundamental principles of the Convention for the protection of underwater cultural heritage and the scope of the authority of the State Parties to protect underwater cultural heritage in the different marine areas are explained. In the third section, which is the last chapter of the study, after addressing the cause of the hesitation to become a party of some of the non-party states, Turkey's general approach to the Convention and its non-party to the Convention situation will be scrutinized in detail.