XX. yüzyıldan günümüze, Kitsch'in ve popüler kültürün Kalibanesk bir yansıması olarak sanatta kasıtlı kamp beğenisi
Admiration of deliberate camp in art as a Calibanesque reflection of Kitsch's and popular culture from 20th century to the present day
  1. Tez No: 612390
  2. Yazar: OZAN KOBAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. SERENAY ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 343
Özet
Bu araştırmamız; XIX. yüzyılda kavramsallaşan ama insanlık tarihi kadar eski olan Kitsch beğenisini, XX. yüzyılın son çeyreğinde, sanatsal bir duyarlılık olarak kavramsallaşan Kamp'tan, duyarlılık ve beğeni olguları üzerinden ayırmayı hedeflemiştir. Ne var ki tamamen aynı olmadıkları gibi tamamen de farklı değillerdir. Bu sebeple aralarındaki ortaklıklar ve farklılıklar ortaya konmuştur. Her ikisinin de izleri Postmodern süreçteki temellük sanatı üzerinden takip edilmiştir. Son kertede ise bir duyarlılığın XXI. Yüzyılda ana akım çerçevesinde, statüsünün düşürülerek bir beğeni olarak nasıl pazarlandığının kodlarına odaklanılmıştır. Bu bağlamda, birinci bölümde; Greenberg, Broch, Kulka gibi sözü geçen düşünürlerin geleneksel; taklit, kopya, değersiz, çöp gibi Kitsch tanımları, sanat tarihi aralığındaki farklı dinamikler göz önünde bulundurularak tartışılmış, Kitsch'in anlamlarına dair farklı cepheler açılmış ve alternatif tanımları yapılmıştır. İkinci bölümde Kamp duyarlılığına; ironi, tekrar, estetik, cinsiyetsizlik ve Amerika menşeili değişen dünya düzeninin sosyolojik olayları üzerinden yoğunlaşılmıştır. Üçüncü bölümde; taklit, kopya, özgünlük, yenilik, orijinal, kök gibi kavramlar üzerinden Kitsch ve Kamp'ın izleri XXI. yüzyıla kadar sürülmüş; duyarlılıkların beğeniye dönüşmesinin nedenleri ve sonuçları eşanlı tartışılmış ve eşzamanlı olarak elde edilen kişisel bulgular aktarılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to distinguish Kitsch admiration, which was as old as human history- yet conceptualized only in 19th century; from Camp, that was conceptualized as an artistic sensitivity in the last quarter of 19th century, upon sensitivity and admiration. Neither are they completely same, nor completely different. Hence, the similarities and diversities were established. Both of their footprints were pursued upon appropriation art during postmodern period. And finally, it was focused that how the status of sensitivity was dropped in and then marketed as admiration with in the framework of mainstream medium in the 21th century. In this context, Intellectuals like Greenberg, Broch Kulka's -whom thoughts are appreciated- definitions of Kitsch such as conventional, imitational, worthless, trash were discussed while considering various aspects in the history of Art. Also the meaning of Kitsch was extended from different sides and alternative definitions were introduced in chapter 1. In the following chapter 2, the Sensitivity of Camp was concentrated with irony, repetition, aesthetic, ungenderness and sociological events in the changing world driven by USA. In chapter 3, Footprints of Kitsch and Camp -upon terms of imitation, copy, authenticity, innovation, roots were tracked towards 21th century, and the reasons and results of sensibility turned into admiration were discussed simultaneously and also personal findings were introduced at the same time.