The effect of financial liberalization on foreign direct investment in Turkey in between 1974-2015
Türkiye'de finansal liberalleşmenin doğrudan yabancı yatırımlara etkisi: 1974-2015 dönemi
  1. Tez No: 612391
  2. Yazar: ECE GÖL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEZGİN AÇIKALIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
Bu çalışmanın temel amacı Türkiye'de uygulanan finansal liberalleşme politikalarının doğrudan yabancı yatırımlar üzerindeki etkisini belirlemektir. Çalışmada, finansal liberalleşme göstergesi olarak finansal globalleşme endeksi, sermaye hesabı açıklığı endeksi (Chinn-Ito endeksi) ve ticaret hacmi olmak üzere üç farklı değişken kullanılmıştır. Kullanılan veriler yıllık olup 1974-2015 dönemini kapsamaktadır. Çalışmanın ampirik kısmında birim kök testleri, eşbütünleşme testi, VAR modeli, VECM modeli ve Granger nedensellik testi kullanılmıştır. Ampirik sonuçlar, finansal liberalleşme göstergeleri ile doğrudan yabancı yatırımlar arasında uzun dönemli bir ilişki olduğunu kanıtlamaktadır. Diğer yandan, finansal globalleşme endeksi ile sermaye hesabı açıklığı endeksi doğrudan yabancı yatırımların Granger nedeni iken ticaret hacmi ile doğrudan yabancı yatırımlar arasında herhangi bir nedenselliğe rastlanmamıştır.
Özet (Çeviri)
The main aim of the study is to investigate the effect of financial liberalization policies on foreign direct investment (FDI) in Turkey. Three indicators which are financial globalization index, capital account openness index (Chinn-Ito index) and trade volume are used in the study to represent financial liberalization. The data are annual and cover period of 1974-2015. In empirical analysis, unit root tests, co-integration tests, VAR model, VECM model and Granger causality test are used. The econometric results prove that there is long term relationship between financial liberalization indicators and FDI in Turkey in between 1974-2015. Whereas financial globalization index and capital account index are Granger cause of FDI, there is not Granger causality between trade volume and FDI.