1980 sonrası Türkiye'de iç borçlanma sürecinin enflasyonist etkileri
  1. Tez No: 61240
  2. Yazar: NİHAT SEVİNDİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN İSLATİNCE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
ÖZET İç borçlanma: Ülke içi bireylerden, ekonomik ve sosyal güvenlik kurumlarından, Merkez Bankası ve ticaret bankalarından, belli bir süre ve faiz karşılığında, Tahvil, Hazine Bonosu, Hazine Kefaletine Sahip Bono, Kısa Vadeli Avans, Emanet Paralar ve Müteahhit Bonoları gibi aracılarla sağlanan kamu finansman kaynağıdır. îç borçlanma, para arzı, üretim ve psikolojik faktörler üzerinde çeşitli etkiler yaratarak enflasyona neden olmaktadır. Özellikle, Merkez Bankasından sağlanan Kısa Vadeli Avans'lar ve iç borçlara ödenen faizler, enflasyonun ayrılmaz unsuru olan para hacmini genişletmektedir. 1980 'den sonra Türkiye'de, sık sık yaşanan seçimler, politik kaygılar taşıyan ekonomi politikalarının uygulamaya konulmasına neden olmuştur. Bu gelişmelerin sonucunda, kamu vergi gelirleri azalmış, kamu tüketim harcamaları artmıştır. Bu gelişmeye bağlı olarak, kamu açıklarıda artışlar gösteriliştir. Açıkların kapatılmasında, vergi gelirleri yetmediği için iç borçlanma yolu seçilmiştir. İç borçlanma yapılırken çeşitli mali araçlar ve yöntemler kullanılmıştır. İç borçlanma sürecinde yaşanan bu gelişmelerin enflasyonist etkileri, çalışmamızın konusunu oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Domestic debt Sources of public financing secured by lending money for a fixed amount of time and a fixed interest rate from individuals, economic or social security institutions or other domestic sources like the Central Bank or commercial banks by the financial instruments of bonds, treasury bills, treasury guaranted bills, public participation certificates and short term advance payments of the Central Bank. The domestic debt can be a reason for inflation by influencing different economic factors like the money volume, the production and the psychological climate. Especially the short term advance payments of the Central Bank and the interest paid on the domestic debt leads to inflation by increasing the money volume. Since 1980 the tax income of Turkey has not increased due to politicalproblems resulting from political instability. But at the same time public expenses have increased significantly. As a result of mis development pulic deficit has been rising constantly. This ever increasing public deficit has been financed by the domestic debt In this thesis the use of the domestic debt as a source for the short term financial needs of the state institutions of Turkey and the inflationist impact of this use is researched.