Normal işitmeye sahip kişilerde oturur ve yatar pozisyonda oküler vestibüler uyarılmış miyojenik potansiyel (oVEMP) normal değerleri
Normal values of ocular vestibular evoked myogenic potential (oVEMP) in the sitting and lying position in individuals with normal hearing
- Tez No: 424689
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ASUMAN ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Turgut Özal Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Odyoloji ve Konuşma Bozuklukları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmanın amaçları, kliniğimizde hava yolu ses uyaranı kullanarak elde edilen oküler vestibüler uyarılmış miyojenik potansiyel (oVEMP) cevapların normal değerlerini, sağlıklı erişkinlerde saptamak, ileri çalışmalarda ve baş dönmesi, denge bozuklukları şikayetleriyle hastanemize başvuran hastalarda normatif data olarak kullanmak ve vücut konumunun oVEMP yanıtları üzerindeki etkisini incelemektir. Çalışma 30 sağlıklı bireyle yürütüldü. Katılımcılara KBB muayenesi sonrası odyolojik değerlendirme yapıldı ve pozisyonel testler uygulandı. Normal işitme kriterlerine sahip, pozisyonel testlerinde nistagmus saptanmayan, sağlıklı, vestibüler ve işitme kaybı hikayesi olmayan bireyler çalışmaya dahil edildi. Gönüllülere oVEMP testi, hem oturur hem yatar pozisyonda olmak üzere iki kez yapıldı. Ölçümlerde n1 ve p1 dalga amplitutları ile latansları tespit edilerek birbiriyle karşılaştırıldı. Çalışmaya alınan 30 (60 kulak) sağlıklı bireyin 15'i erkek, 15'i kadın; yaş ortalaması 33.5±10.2 (18-48) idi. Oturarak elde edilen n1 latansı sağ kulak için 10.68±1.49 msn, sol kulak için 10.73±1.81 msn (p=0.918) idi. p1 latansı sağ kulak için 15.51±1.96 msn, sol kulak için 15.51±1.90 msn (p=0.999) idi. Amplitut değerleri sağ kulakta n1 için 4.19±0.97 μV, sol kulakta 4.09±0.81 μV (p= 0.681) idi. Amplitut değerleri sağ kulakta p1 için 4.10±1.07 μV, sol kulakta 4.26±0.86 μV (p=0.515) idi. Elde edilen bulgulara göre cinsiyet ve kulak yönü test sonuçlarını etkilemediğinden toplam 60 kulak için test parametreleri hesaplandı (p>0.05). Yaş ve oküler vestibüler uyarılmış miyojenik potansiyel testi ilişkisine bakıldığında, yaş ile her iki pozisyonda elde edilen n1 ve p1 latansları arasında anlamlı bir korelasyon saptanmadı (p>0.05). Yaş ile yatarak elde edilen n1 ve p1 amplitut değerleri arasında orta düzeyde (r= -0.482 (n1), r= -0.522 (p1), p=
Özet (Çeviri)
The aims of the present study were to determine the normal values of ocular vestibular evoked myogenic potential (oVEMP) responses, which were obtained using airway sound stimulus in our clinic, in healthy adults and to use these findings as normative data in future studies and for patients admitting to our hospital with complaints such as dizziness and balance disorders, and to investigate the impact of body position on oVEMP responses. The study was conducted on 30 individuals. Following otorhinolaryngology examination, audiological evaluation and positional tests were performed on the participants. Individuals with normal hearing criteria and without nystagmus on positional tests who were healthy and had no history of vestibular and hearing loss were included in the present study. oVEMP test was performed on volunteers twice in both sitting and lying positions. During the measurements, n1 and p1 wave amplitudes and latencies were detected and compared with each other. Of the 30 healthy individuals (60 ears) included in the study, 15 were male and 15 were female and their mean age was 33.5±10.2 years (range, 18-48 years). n1 latency obtained during the sitting position was 10.68±1.49 ms for the right ear and 10.73±1.81 ms for the left ear (p=0.918). p1 latency was 15.51±1.96 ms for the right ear and 15.51±1.90 ms for the left ear (p=0.999). The amplitude values for n1 were 4.19±0.97 μV in the right ear and 4.09±0.81 μV in the left ear (p=0.681). The amplitude values for p1 were 4.10±1.07 μV in right ear and 4.26±0.86 μV in the left ear (p=0.515). As gender and side of the ear did not affect the test results according to the obtained findings, test parameters were calculated for 60 ears in total (p>0.05). Regarding the relationship between age and oVEMP test, no significant correlation was determined between age and n1 and p1 latencies obtained in both positions (p>0.05). Age was found to be moderately and negatively correlated with the n1 and p1 amplitudes obtained in the lying position (r= -0.482 for n1 amplitute and r= -0.522 for p1 amplitute; p=