Depresyon hastalarında bilinçli farkındalık ile olumsuz otomatik düşünceler arasındaki ilişki
The relationship between mindfulness and automatic negative thoughts among patients with depression
  1. Tez No: 612466
  2. Yazar: MEHMET OSMAN AYHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FUNDA KAVAK BUDAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Depresyon Hastalarında Bilinçli Farkındalık ile Olumsuz Otomatik Düşünceler Arasındaki İlişki Amaç: Bu çalışmanın amacı depresyon hastalarında bilinçli farkındalık ile olumsuz otomatik düşünceler arasındaki ilişkiyi belirlemektir. Materyal ve Metot: İlişkisel tanımlayıcı olarak yapılan araştırmanın evrenini İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi psikiyatri kliniğinde tedavi gören 800 yetişkin depresyon hastası oluşturmuştur. Araştırmanın örneklemi yapılan güç analizi ile 151 depresyon hastası olarak belirlenmiştir. Araştırmanın verileri Temmuz 2017-Mayıs 2018 tarihleri arasında psikiyatri kliniğindeki hastalarla araştırmacı tarafından yüz yüze görüşülerek toplanmıştır. Verileri toplamak için Tanıtıcı Özellikler Formu, 'Bilinçli Farkındalık Ölçeği (BİFÖ)', 'Olumsuz Otomatik Düşünceler Ölçeği (OODÖ)' kullanılmıştır. Verilerin analizinde; yüzdelik dağılım, aritmetik ortalama ve Korelasyon Analizi kullanılmıştır. Bulgular: Araştırmaya katılan hastaların, bilinçli farkındalık ölçeğinden aldıkları toplam puan ortalamasının 32.59±8.55, olumsuz otomatik düşünceler ölçeğinden aldıkları toplam puan ortalamasının 109.06±15.07 olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The Relationship Between Mindfulness and Automatic Negative Thoughts Among Patients with Depression Aim: The aim of this study is to determine the relationship between mindfulness and automatic negative thoguhts among patients with depression. Material and Method: This research was conducted as a correlational descriptive study. The study was conducted in the psychiatry clinic of Inonu University Medical Centre. There are 800 adult patients with depression treated in psychiatry clinic. The sample of the study consisted of 151 patients using the power analysis. In order to collect the data, the Descriptive Form, The Mindfulness Scale and Automatic Negative Thoughts Scale were used. In the analysis of the data; percentage distribution, arithmetic mean, pearson correlation analysis and regression analysis were used. Results: Total mean score of Mindfulness Scale was 32.59±8.55 and total mean score of Automatic Negative Thoughts Scale was 109.06±15.07.