ST yükselmeli miyokard infarktüsü hastalarında takip sürecinde sol ventrikül ejeksiyon fraksiyonunun öngörülmesinde yeni bir klinik prediksiyon modeli
A new prediction model for left ventricular ejection fraction of patients with st elevation myocardial infarction
  1. Tez No: 612500
  2. Yazar: DUYGU GENÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CAN YÜCEL KARABAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Dr. Siyami Ersek Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kardiyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
AMAÇ: ST yükselmeli miyokard infarktüsü (STEMI) sonrası uzun dönemde gelişen kalp yetersizliği önemli bir mortalite ve morbidite sebebidir. STEMI sonrası kalp yetersizliğinin önemli bir göstergesi olan sol ventrikül ejeksiyon fraksiyonunun (LVEF) prediktörlerini belirlemek bu önemli klinik durumun önlenmesi, tedavisi ve yönetiminde yol gösterici olmaktadır. Çalışmamızda STEMI sonrası takiplerdeki LVEF prediktörlerini belirlemeyi ve bir prediksiyon modeli oluşturmayı amaçladık. YÖNTEM: Çalışmamız tek merkezli ve prospektif bir çalışma olarak tasarlandı. Temmuz 2018 - Ekim 2018 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Dr. Siyami Ersek Eğitim Araştırma Hastanesi acil servisine iskemik semptomlar ile başvurup elektrokardiyografisinde en az iki komşu derivasyonda ≥ 1mm ısrarcı ST segment yükselmesi olup STEMI ile yatışı yapılan, 18-90 yaş 231 hasta çalışmaya dahil edildi. Çalışmaya dahil edilen hastaların taburculuk öncesinde ve 6. ay takiplerinde ekokardiyografi ile LVEF değerlendirildi. STEMI tanısı sırasındaki klinik ve anjiografik özellikler, takiplerdeki LVEF'yi öngördürücülükleri açısından değerlendirildi. BULGULAR: Çalışmamızda 6. ay takibinde LVEF < %50 olan hastaların oranı %34 olarak saptandı. Orantısal Odds lojistik regresyon analizinde; final LVEF değeri için yaş (regresyon katsayısı ve %95 GA, -0.513 [-0.998, -0.027]; p değeri:0.05), hipertansiyon (regresyon katsayısı ve %95 GA, -0.455 [-0.853, -0.057]; p değeri:0.024), zirve CK-MB (kreatin kinaz miyokardiyal bandı) (regresyon katsayısı ve %95 GA, -0.347 [-0.779, 0.085]; p değeri:
Özet (Çeviri)
AIM: Heart failure after ST elevation myocardial infarction (STEMI) is an important cause of mortality and morbidity in long term. To determine predictors of reduced left ventricular ejection fraction (LVEF) which is an important sign of heart failure, can guide to manange the disease or prevent from this condition. The aim of our study is to determine predictors of LVEF and to create a prediction model for LVEF after STEMI. METHOD: This study was designed as a single centered prospective study and 231 patients (18-90 year-old), who applied Dr. Siyami Ersek Research and Training Hospital, were included between July 2018 and October 2018. The inclusion criteria was set as diagnosis of STEMI with ischemic symptoms and ≥ 1mm persistent ST elevation at least two consecutive leads on surface electrocardiogram. LVEF of patients who included in the study were evaluated with echocardiography at pre- discharge and 6th month of follow-up. Clinical, angiographic and echocardiographic characteristics at the time of STEMI were evaluated to predict LVEF at 6th month of follow-up. RESULTS: In our study, LVEF was lower than 50% in 34% of the patients at 6th month of follow-up. In proportional logistic regression analysis, age (regression coefficient and 95% CI, -0.513 [-0.998, -0.027]; p: 0.05), hypertension (regression coefficient and 95% CI, -0.455 [-0.853, -0.057]; p: 0.024), peak creatine cinase myocardial band (CK-MB) (regression coefficient and 95% CI, -0.347 [-0.779, 0.085]; p: