Görme engelli kadınların genital hijyen davranışlarının belirlenmesi
Determination of genital hygiene behaviors of visually impaired women
  1. Tez No: 612558
  2. Yazar: HAVVA ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLŞAH KÖK, DOÇ. DR. AYŞE KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Gülhane Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Amaç: Bu araştırma görme engelli kadınların genital hijyen davranışlarını ve etkileyen faktörleri belirlemek amacıyla tanımlayıcı tipte yapılmıştır. Gereç ve yöntem: Araştırma Ankara ili Altı Nokta Körler Derneği'nde yürütülmüştür. Araştırmanın örneklemini Ekim 2018 – Haziran 2019 tarihleri arasında araştırmayı kabul eden 90 görme engelli kadın oluşturmuştur. Veriler araştırmacı tarafından hazırlanan kadınların sosyo-demografik ve genital hijyen davranışlarını belirleyen veri toplama formu ile toplanmıştır. Elde edilen veriler SPSS.24.0 paket programı kullanılarak değerlendirilmiştir. Bulgular: Kadınların; %18,9'u görme engelinin öz bakımlarını, %21,1'i genital hijyen davranışlarını etkilediğini düşünmektedir. Görme engelinin öz bakımlarını etkilediğini düşünenlerin %76,5'inin öz bakım eksikliğini fark etmek için başkasına ihtiyaç duydukları, %23,5'inin vücudunda koku, kir oluşması sonucu anlayabildikleri belirlenmiştir. Kadınların yarısından fazlasının (%52,2) sadece tuvaletten çıktıktan sonra el yıkadığı, %55,6'sının tuvalet sonrası genital bölgesini arkadan öne doğru temizlediği, yarısından fazlasının (%58,9) cinsel ilişki sonrası vajinal duş yaptığı saptanmıştır. Kadınların üçte birinden fazlası (%35,6) görme engelinin jinekolojik muayeneye gitmeleri için engel oluşturduğunu düşünmektedir. Düzenli jinekolojik muayeneye gitme oranları sadece %8,9'dur. Kadınların çoğunluğu (%78,9) anormal vajinal akıntı yaşadığı, bunların da sadece %23,9'unun sağlık kuruluşuna başvurduğu belirlenmiştir. Sonuç: Görme engelli kadınların, engelli olmayan kadınlarla benzer olarak, yanlış genital hijyen davranışlarının olduğu belirlenmiştir. Ayrıca kadınların görme engellerinden dolayı kişisel ve genital hijyen hijyenlerini sağlamada ve sağlık hizmeti almada zorluklarla karşılaştıkları bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Aim: This study was conducted to determine the genital hygiene behaviors of visually impaired women and the affecting factors. Material and methods: This research was conducted in Altı Nokta Körler Derneği of Ankara. The sample of the study consisted of 90 visually impaired women who accepted the study between October 2018 and June 2019. Data were collected by data collection form which was designed by the researcher to determine the socio-demographic and genital hygiene behaviors of women. The data obtained were evaluated by using SPSS.24.0 package program. Results: 18.9% of women think that visual impairment affects their self-care and 21,1% think it affects genital hygiene behaviors. It was determined that 76,5% of those who think that visual impairment affects their self-care needs someone else to realize the lack of self-care and 23,5% can understand the smell and dirt on their body. It was found that more than half (52,2%) of the women washed hands only after leaving the toilet, 55,6% cleaned the genital area from the back to the front after the toilet, and more than half (58,9%) had vaginal douches after sexual intercourse. 35.6% of the women think that visual disability is an obstacle for them to go to gynecological examination. Regular gynecological examination rates are only 8,9%. The majority of the women (78,9%) experienced abnormal vaginal discharge and 23,9% of them applied to the health institution. Conclusion: Visually impaired women had incorrect genital hygiene behaviors similar to non-disabled women. It was also found that they face difficulties in providing personal and genital hygiene hygiene and receiving health services due to visual disabilities.