Octavianus döneminde (M.Ö. 32-M.S. 14) imperium ve iktidar kavramı
Imperium and the concept of political power in Octavian era (M.Ö. 32-m.s. 14)
- Tez No: 612559
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERKAN İZNİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eski Çağ Dilleri ve Kültürleri, Tarih, Ancient Linguistics and Cultures, History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eskiçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 200
Özet
Roma devletinin bugünkü anlamıyla imparatorluk olarak anılması için gerekli sistemi oluşturmuş ve bu sistemle tek kişinin ön planda olduğu bir yönetimin ilk adımlarını atmış olan Octavianus Caesar, M.Ö. 32 ile M.S. 14 yılları arasında iktidar olarak gücü elinde bulundurmuştur. Bir krallığın ya da hanedanlığın üyesi olmadan halkın seçimleri ve kendi stratejileri ile bu noktaya ulaşmıştır. Kısaca“askeri yönetme gücü”olarak adlandırılabilen imperium gücü ve bu gücün sağladığı avantajla elde ettiği iktidar, Octavianus'un bu noktaya ulaşmakta faydalandığı en önemli iki kilit unsur olmuştur. Çalışmamızda, Roma'da Krallık, Cumhuriyet ve Erken İmparatorluk Dönemi'ne ilişkin idari ve siyasi basamaklar ve bu basamakların iktidarla olan ilişkisi Octavianus dönemi temel alınarak incelenmiştir. Bu kapsamda Roma'nın; siyasi, idari, edebi, sanatsal, dini yönleri ve bu yönlerin iktidarla ilişkisi üzerine ve iktidar kavramının kendisine ilişkin kaynak taramaları yapılmıştır. Epigrafik, nümizmatik, arkeolojik ve ağırlıklı olarak filolojik kaynaklardan faydalanılmıştır. Bu kaynaklardan elde edilen bilgilerle Roma'da Octavianus döneminde iktidar ve imperium kavramı tartışılmış ve burada önce Krallık ve Cumhuriyet dönemindeki imperium ve iktidarın gelişimi ardından da Octavianus dönemi incelenmeye ve yorumlanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Octavian Caesar, who established the necessary system for Rome to be called an empire as in its present meaning in today and made the first arrangements of this system, stayed in charge between BC. 32 and A.D. 14. He made it till this level almost from the zero and without any help. The two key concepts that Octavian used to reach this power were the imperium power that can be explain as“military governing power”and ruling power. In our study, the administrative and political levels of the Monarchy, Republic and Early Imperial Period in Rome and the relations of these levels with the power have been analyzed by taking Octavainus period center of focus. In this context, the sources of political, administrative, artistic and religious aspects of Rome and the relation of these aspects with power have been investigated. As a result of these, epigraphic, numismatic archaeological and philological sources, which can be considered as first hand source with modern studies in second hand resource value, and in the light of the information obtained from these sources, the concept of power and imperium in the period of Octavianus in Rome has been examined through modern theories.