Raylı taşımacılıkta kullanılan kompozit fren sabolarının üretim parametrelerinin frenleme performansına etkisi
Effect of production parameters on brake performance in railwaytransportation brake shoes
  1. Tez No: 612608
  2. Yazar: YAHYA BURAK KÖSE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BANU SUGÖZÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Sabo, raylı sistemlerde hareketin kontrol altında tutulabilmesi açısından fren sisteminin önemli parçalarından biridir. Saboların içeriği ve üretim koşulları frenleme performansını doğrudan etkileyen ana etmenlerdir. Bu çalışmada kompozit saboların üretimi için ideal üretim parametreleri deneysel olarak araştırılmıştır. Bunun için en yaygın kullanılan kompozit sabonun kimyasal bileşenlerine yakın değerde malzeme içeriği oluşturulmuş ve numuneler için oluşturulan bu içerikteki karışımla; soğuk ve sıcak pres ortamında; süre, sıcaklık ve basınç parametreleri değiştirilerek en ideal parametrelerin saptanması amaçlanmıştır. Tüm numunelerin içerikleri aynı olup sadece üretim parametreleri değiştirilmiştir. Daha sonra bu sabolar üzerinde fren testleri, SEM analizleri, sertlik ve yoğunluk ölçümleri yapılarak bu parametrelerin frenleme performansına etkisi araştırılmıştır. Yapılan deneylerden elde edilen veriler; parametre değişimlerinin sabo numunelerindeki sürtünme performansını büyük ölçüde etkilediğini göstermiştir. Karıştırma süresinde, soğuk presleme süresinde, sıcak presleme basıncında ve sıcak presleme süresinde yapılan değişimlerin diğer parametrelerdekine oranla sürtünme performansında daha fazla değişime sebep olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Brake shoe is an important part of the brake system in order to control the movement in rail systems. The ingredients and manufacturing parameters of the brake shoes are the main factors directly affecting the braking performance. In this study, ideal manufacturing parameters for the production of composite shoes were investigated experimentally. For this purpose, a material content similar to the chemical constituents of the most commonly used composite shoe was formed and mixture duration, cold and hot press parameters time, temperature and pressure etc. were changed to determine the most ideal parameters. The contents of all samples were the same and only production parameters were changed. Then, the effects of these parameters on the braking performance were investigated by performing brake tests, SEM analyzes, hardness and density measurements. The data obtained from the experiments showed that parameter changes greatly affect the friction performance of brake shoe samples. It was concluded that changes in the mixing time, cold pressing time, hot pressing pressure and hot pressing time caused more changes in friction performance than in the other parameters.