Paratextual architecture of architecture theory since 1968
Architecture theory since 1968 in metin ötesi mimarlığı
  1. Tez No: 612609
  2. Yazar: YASEMİN GİZEM FİLLİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEN SAVAŞ SARGIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu araştırmanın nesnesi ve konusu K. Michael Hays'in 1998 yılında yayınlanan mimarlık teorisi antolojisi Architecture Theory Since 1968'dir. Mimarlık kitaplarının biçimsel özelliklerinin mimarlıkta eleştirel düşünmenin nesneleri olarak ele alınabileceği öncülüne dayanan bu araştırmanın amacı Architecture Theory Since 1968 isimli antolojinin kitap-nesnesini meydana getiren“mimari düşüncenin”parçalanmış doğasını ortaya koymaktır. Kitap-nesnesinin biçimsel özelliklerini analiz ederken Gerard Genette'in“metin ötesi”kavramı genel bir çerçeve olarak kullanıldı. Söz konusu antolojinin kapağı, referansları ve mizanpajı gibi metin ötesi unsurları yoluyla inşa edilmesi, içerdiği tarihin anlatımı ile ilgili bir algı değişikliğine işaret eder. İçeriğinin ve kapsadığı dönemin bir analizi ışığında, kitap-nesnenin fiziksel özellikleri bu araştırmanın ana odağıdır.
Özet (Çeviri)
The subject and the object of this research is K. Michael Hays's anthology on theory of architecture; Architecture Theory Since 1968 published in 1998. Grounded on the premise that the formal characteristics of architectural books can be analyzed as objects of critical thinking in architecture, the aim of this research is to reveal the fragmented nature of“architectural thinking”that brought the book-object of the anthology Architecture Theory Since 1968 into existence. To analyze the book- object, Gerard Genette's concept of paratext is employed as a general framework. The construction of the anthology through its paratextual elements, such as its cover, references and layout, marks a shift of perception with regards to the narration of the history it embodies. In the light of an analysis of its content and the period it covers, the physical qualities of the book-object are the main focus this research.