Acil serviste renal kolik ağrısında intravenöz deksketoprofen, ibuprofen vefentanil'in analjezik etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of analgesic effects of intravenous dexketoprofen, ibuprofen andfentanyl on renal colic pain in emergency departments
- Tez No: 612627
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLŞEN ÇIĞŞAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Renal kolik acil servislerde oldukça sık karşılaşılan, genellikle böbrek taş hastalığına bağlı gelişen, şiddetli ağrı ile kendini gösteren bir ürolojik acil durumdur. Acil tedavide temel amaç ağrının etkili şekilde giderilip kontrol altına alınması ve üriner obtrüksiyonun renal fonksiyon kaybına yol açmadan giderilmesidir. Çalışmamızda intravenöz (IV) yolla uygulanan ibuprofenin, renal kolik ağrısı üzerine etkinliğini ve güvenilirliğini ölçmeyi hedefledik. 01.01.2016 - 30.06.2017 tarihleri arasında acil servise başvuran ve renal kolikten şüphelenilen ve Vizüel Ağrı Skalası (VAS) veya FLACC (yüz ifadesi, bacaklar, hareketler, ağlama, avutma) skaladan en az 2 puan alan 235 hastadan onam alındı ve randomize olarak Grup A (deksketoprofen) Grup B (ibuprofen400mg) Grup C (ibuprofen800mg) ve Grup D (fentanil) olmak üzere 4 gruba ayrıldı. Radyolojik olarak tanısı doğrulanan 154 hasta Grup A (n=35), Grup B (n=37), Grup C (n=44), Grup D (n=38) çalışmaya dâhil edildi. Hastaların demografik verileri kaydedildi. İlaç uygulaması sonrası 20, 40 ve 60. dakikalarda VAS ve FLACC skalaları tekrar değerlendirildi. Hastaların %64,9'unun erkek %35,1'inin kadın olduğu saptandı. Ortalama yaş 42,31 (±15,46) olarak hesaplandı. Dört ilaç grubunda da etkili analjezi sağlandığı görüldü fakat 20, 40 ve 60. dakikadaki FLACC ve VAS skorlarındaki düşüş incelendiğinde ilaç grupların birbirlerine istatistiksel olarak anlamlı üstünlük sağlamadığı görüldü (P değerleri sırasıyla 0,368, 0,368, 1,000 ve 0,368, 0,368, 0,368 olarak hesaplanmıştır). Bu sonuçlar doğrultusunda IV ibuprofen uygulamasının acil serviste renal kolik ağrı tedavisinde etkili ve güvenilir bir alternatif olduğu düşünülebilir.
Özet (Çeviri)
Renal colic is a common urgent urological problem seen in emergency departments, which often occurs due to kidney stone disease and manifests with severe pain. The main goal in emergency treatment is to relieve and control pain effectively and to remove urinary obstruction without causing renal dysfunction. In our study, we aimed to measure the efficacy and safety of ibuprofen administered IV on renal colic pain. Between 01.01.2016 - 30.06.2017, 235 patients who were admitted to the emergency service and who were suspected of renal colic and received at least 2 points from the VAS or FLACC scale divided into 4 groups randomly as Group A (dexketoprofen) Group B (ibuprofen 400mg) Group C (ibuprofen 800mg) and Group D (fentanyl). 154 patients whose diagnoses were confirmed radiologically were included in the study as Group A (n=35), Group B (n=37), Group C (n=44), Group D (n=38). Demographic data of the patients were recorded. VAS and FLACC scales were re-evaluated at 20, 40 and 60 minutes after medicine administration. 64.9% of the patients were male and 35.1% of were female. The mean age was calculated as 42.31 (±15.46). Four medication groups showed effective analgesia, but when the decrease in FLACC and VAS scores at 20, 40, and 60 minutes were examined, it was seen that the medication groups did not have a statistically significant superiority to each other (P values were respectively 0,368, 0,368, 1,000 and 0,368, 0,368, 0,368). In view of these results, IV ibuprofen administration may be considered as an effective and reliable alternative in the treatment of renal colic pain in emergency departments.